Program 500 plus? Rodziny decydują!

Już w najbliższą sobotę głos rodzin będzie najważniejszy. W ramach konsultacji społecznych programu „Rodzina 500 plus” w Łodzi odbędzie się seminarium „POLITYKA I KULTURA PRORODZINNA – OGÓLNOPOLSKA I LOKALNA”. Spotkanie ma charakter otwarty.

Aktualizacja 15.01.2016

Konsultacje programu „Rodzina 500 plus”

W imieniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pragniemy poinformować, że w środę 20 stycznia br., w ramach ogólnopolskich konsultacji społecznych rządowego programu „Rodzina 500 plus”, odbędzie się w Gdańsku otwarte spotkanie z podsekretarzem stanu w MRPiPS Marcinem Zielenieckim. Rozpocznie się ono o godz. 9.00 w Sali im. Lecha Bądkowskiego przy ul. Okopowej 21/27. Wszystkich zainteresowanych udziałem w otwartej dyskusji na temat programu serdecznie zapraszamy. Prosimy więc uprzejmie o poinformowanie mieszkańców województwa

o konsultacjach. Informacje o programie są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– „Rodzina 500 plus” wkracza teraz w najważniejszy etap: konsultacji społecznych. Czekamy na uwagi wszystkich Polek i Polaków, a także stowarzyszeń, które zajmują się sprawami rodzin – poinformowała w grudniu Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach konsultacji obywatelskich 16 stycznia br. w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 środowiska prorodzinne zorganizowały seminarium, w którym udział wezmą eksperci, politycy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a przede wszystkim rodziny, które będą mogły zabrać głos w dyskusji.

– Mamy duże doświadczenie w inicjowaniu lokalnych aktywności prorodzinnych. Spotykamy się w gminach, powiatach z liderami licznych inicjatyw familijnych. Efekty ich działań są dowodem na to, że warto stawiać na mądrość rodziców w polityce prorodzinnej. To rodziny są najlepszymi ekspertami od wychowania dzieci i od decyzji ekonomicznych, a głos rodzin jest najistotniejszy w budowaniu cywilizacji – mówi Paweł Kwaśniak, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Rodziny decydują
Rodziny decydują

W programie konsultacji przewidziano dwa panele dyskusyjne, podczas których eksperci i słuchacze będą starali się odpowiedzieć na pytania: Gdzie jest granica pomiędzy polityką prorodzinną a polityką socjalną? Jaki powinien być zakres polityki rodzinnej? Gdzie zaczyna się polityka socjalna, społeczna, naprawcza? Zastanowią się również, jakie wyzwania, szanse i zagrożenia stoją przed polityką prorodzinną prowadzoną na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.

Na łódzkie konsultacje zaproszone są całe rodziny. – Rodzice mogą przyjść z dziećmi, dla których zapewniamy opiekę, poczęstunek i atrakcyjne upominki – mówi Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie, inicjator łódzkiej konferencji. – W czasie, gdy maluchy będą się świetnie bawić, dorośli będą mogli wysłuchać wystąpień prelegentów i wziąć udział w dyskusji. Nie chcemy, by swoje zdanie wyrażali tylko eksperci, którzy znają problemy teoretycznie. Naszą akcję nazwaliśmy „Rodziny decydują” i niech rzeczywiście tak będzie. Wszystkie uwagi i wnioski, które pojawią się podczas konsultacji, przekażemy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Konsultacje społeczne „Rodzina 500 plus” odbędą się w sobotę, 16 stycznia br., wgodz. 9 – 16 w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104(wejście od pl. Komuny Paryskiej).

Ci, którzy do Łodzi nie będą mogli dotrzeć, mają szansę obejrzeć transmisję konferencji online na stronie: https://youtu.be/hn0BzrXeCEs

 

Szczegółowe informacje, w tym program seminarium, można znaleźć na stronie:www.rodzinydecyduja.pl

Paweł Kwaśniak

 

Related posts