„ZGUBIONA LALKA” W TORUNIU

22 września 2015 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu dwukrotnie wystawiona została produkcja teatralna Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański „Zagubiona lalka”. 

LALKA_TORUŃ
LALKA_TORUŃ

Wyjazd zorganizowany został przez OKSiBP we współpracy z reżyserem i autorem sztuki, Jackiem Pietruskim oraz Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń. Okazją ku temu były obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu, w które spektakl doskonale się wpisywał swoją tematyką. Sztuka porusza bowiem m.in. takie zagadnienia jak zasady bezpiecznego poruszania się na drogach i właściwego zachowania w środkach komunikacji zbiorowej.

W wynajętym autobusie zmieściła się cała scenografia oraz dwie obsady sztuki, opiekunowie, pracownicy OKSiBP: obsługa sceny, garderobiana, akustyk, oświetleniowiec i organizatorzy. Po przyjeździe do Torunia aktorzy z opiekunami zwiedzili stare miasto, podczas gdy ekipa techniczna przystąpiła do montażu scenografii, ustawiania światła, dźwięku i projekcji. Przy tak rozbudowanej sztuce przeważnie zajmuje to cały dzień, a ekipa OKSiBP miała na to zaledwie cztery godziny.

LALKA_TORUŃ
LALKA_TORUŃ

Na dużej scenie profesjonalnego teatru wystąpiły obie obsady „Zgubionej Lalki”, czyli dzieci, młodzież i dorośli – aktorzy amatorzy z gminy Pruszcz Gdański i okolic. Przez pół roku wszyscy pod okiem profesjonalistów: reżysera, aktorów, instruktora tańca i śpiewu przygotowywali się do wystawienia tej sztuki. Podczas wiosennego sezonu teatralnego w Cieplewie spektakl obejrzało niemal tysiąc osób. W Toruniu, tylko jednego dnia, „Zgubiona lalka” zgromadziła niemal 600 widzów w trakcie dwóch odsłon tytułu.

LALKA_TORUŃ
LALKA_TORUŃ

– Odbiorcami pierwszego spektaklu były szkolne grupy zorganizowane, natomiast popołudniowy był otwarty dla wszystkich chętnych i wówczas również sala była pełna – nie kryje zadowolenia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP. – Bardzo nas cieszy, że udało się zrealizować to ambitne przedsięwzięcie. Tym bardziej, że nasi aktorzy nie są doświadczeni. W obsadzie mamy naprawdę małe dzieci, a to jednak duża scena dużego teatru. Okazało się jednak, że wszyscy stanęli na wysokości zadania. Fakt, iż podczas spektaklu dla szkół, trzystu uczniów oglądało cały spektakl w ciszy i skupieniu, mówi sam za siebie.

Spektakl odebrany został nad wyraz dobrze. Obie obsady trzykrotnie wychodziły do ukłonów. Wyjazdowa „Zgubiona lalka” okazała się ogromnym sukcesem, przede wszystkim młodych wykonawców po raz pierwszy w życiu występujących na dużej scenie prawdziwego teatru. Obyło się bez problemów i niedociągnięć, choć nie brakło silnych emocji. Tytułowa lalka, w momencie, kiedy miała ukazać się na scenie… zniknęła. Na szczęście zgubiła się tylko na chwilę.

W najbliższym czasie to przedstawienie będzie można obejrzeć w Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej w Cieplewie 7 października 2015 r. o godz. 18:00. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w Biurze Obsługi Klientów.
Zapraszamy!
Zespół OKSiBP Cieplewo

Related posts