Żuława. Zabytkowy kościółek jeszcze piękniejszy

Dobiegł końca remont zabytkowego kościoła parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żuławie. 

Kościół w Żuławie
Kościół w Żuławie

W ramach prac wewnątrz kościoła  wykonano granitową posadzkę, podwieszany sufit, wymieniono deski na chórze, odświeżono ściany,  a także poprawiono całą instalację elektryczną. Wcześniej odrestaurowano cenny ołtarz oraz obrazy. Odnowiono również ławki.  Z kolei prace na zewnątrz kościoła polegały na odeskowaniu wieży i położeniu nowej blachy miedzianej oraz odmalowaniu frontu.

– Tak zakrojony remont był możliwy dzięki dotacji z gminy – przyznaje ks. Marek Kapusta, proboszcz tutejszej parafii i zaznacza: – Będę jeszcze zabiegał o nową  nawierzchnię przed kościołem oraz o wykonanie ogrodzenia naszego przykościelnego cmentarza.

Kościół w Żuławie
Kościół w Żuławie

Msze w Żuławie odbywają się w tygodniu o godz. 18 (w czasie zimowym o 17) oraz w niedziele w godzinach 9:30 i 11.

– Kiedy objąłem probostwo przed trzema laty, msza była jedna – wspomina. –  Uczestniczyło w niej ok. 40 osób. Teraz na samych dwóch niedzielnych mszach jest prawie dwustu wiernych.  Co ciekawe, nie tylko z okolicy, ale również z Trójmiasta czy Tczewa.

Uroczy kościółek, zwłaszcza odkąd przeszedł remont, upodobały sobie pary młode.  – Mamy panią, która zapewnia przepiękny wystrój ceremonii ślubu – dodaje ks. Marek.

Pierwsza historyczna wzmianka o kościele pojawiła się w 1957 r. Obiekt był kilkukrotnie przebudowywany. Usytuowany jest przy drodze, w sąsiedztwie zabudowań dawnego folwarku, otoczony okazami starodrzewu. Ołtarz główny w kościele jest stylizowany barokowo (druga połowa XIX w.), z rzeźbami świętych Piotra i Pawła, w polu środkowym znajduje się obraz Ukrzyżowania, nad nim mniejszy obraz Matki Bożej Bolesnej. Ambona jest barokowa z ok 1700 roku, z malowanymi postaciami czterech ewangelistów. Obrazy: Koronacja Matki Boskiej, (ok. połowy XVII w.) oraz św. Małgorzata (ok. połowy XVIII w.). Obok wejścia po prawej stronie wmurowana jest płyta nagrobna Michała Trembeckiego (zm. 1823). Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz parafialny.

Magdalena Bielicka

Related posts