Jedna osoba ranna w wypadku w Straszynie

W czwartek (02 lipca br.) o godz. 11.20 dyżurny pruszczańskiej policji odebrał zgłoszenie, że na skrzyżowaniu ulicy Starogardzkiej z Poprzeczną w Straszynie doszło do wypadku drogowego.

zderzenie VW z motocyklem
zderzenie VW z motocyklem

Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów ruchu drogowego oraz powiadomił pozostałe służby ratownicze. Na miejscu  wypadku technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny. Sprawdzono stan trzeźwości kierowców.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 62-letni mieszkaniec Gdańska jadący volkswagenem passatem ulicą Poprzeczną w Straszynie w kierunku Pruszcza Gdańskiego na skrzyżowaniu prawdopodobnie nie udzielił pierwszeństwa przejazdu motocykliście jadącemu ulicą Starogardzką w kierunku Trąbek Wielkich. Doszło do zderzenia obu pojazdów. Kierowcy byli trzeźwi, podróżowali sami. 20-letni mieszkaniec gminy Osiek kierujący motocyklem suzuki trafił do szpitala wojewódzkiego w Gdańsku. Jednoślad odholowano na parking. Stróże prawa zatrzymali kierowcy volkswagena prawo jazdy a motocykliście dowód rejestracyjny jednośladu.

 

91 letnia kobieta potrącona na chodniku

W czwartek (02 lipca br.) o godz. 14.30 dyżurny pruszczańskiej policji odebrał zgłoszenie, że na ulicy Grunwaldzkiej w Pruszczu Gdańskim doszło do potrącenia pieszej. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów ruchu drogowego oraz powiadomił pozostałe służby ratownicze. Na miejscu wypadku technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny, zbadano stan trzeźwości kierowcy i pieszej.

Pruszcz ciężarówka potrąciła pieszą
Pruszcz ciężarówka potrąciła pieszą

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 52-letni mieszkaniec gminy Żukowo wyjeżdżając z terenu budowy na ulicę Grunwaldzką w Pruszczu Gdańskim potrącił 91-letnią kobietę idącą chodnikiem z jego prawej strony. Oboje byli trzeźwi. Piesza trafiła do szpitala wojewódzkiego w Gdańsku.


Policjanci przypominają, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że prowadzący auto może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast kierowcy muszą mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze jednak zależy od nich samych. Często do 
wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach lub poboczach. Dużym ryzykiem odniesienia obrażeń nacechowane są te wszystkie sytuacje w których piesi przebiegają przez jezdnię. 
Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach giną na miejscu. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec obu grup – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.


Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. 

 

Fałszywy alarm bombowy w zakładzie szwalniczym

We wtorek (30 czerwca br.) o godz. 22.00 oficer dyżurny pruszczańskiej komendy policji odebrał telefon z wojewódzkiego centrum powiadamiania warunkowego w Gdańsku, że w jednym z obiektów na terenie gminy Pszczółki podłożono bombę.

fałszywy alarm bombowy
fałszywy alarm bombowy

Policjanci natychmiast zajęli się anonimowym zgłoszeniem. Powiadomiono również wszystkie służby ratownicze. Na miejsce wezwano pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji (SPAP) z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Pirotechnicy sprawdzili cały obiekt i nie znaleźli żadnego ładunku wybuchowego. 

Policjanci pracujący nad sprawą ustali, że gdyby doszło do wybuchu zniszczone zostałoby mienie w wysokości 1,5 miliona złotych. Intensywna praca kryminalnych z pruszczańskiej komendy policji doprowadziła do ustalenia podejrzanego o dokonanie fałszywego alarmu bombowego. Do zatrzymania doszło na terenie powiatu tczewskiego w środę (01 lipca br.) o godz. 18.00 w jego miejscu zamieszkania. 55-latek był zaskoczony interwencją stróżów prawa, nie stawiał żadnego oporu. Mężczyzna był nietrzeźwy miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie mu zarzutu powiadomienia o zagrożeniu, które nie istniało, czyli o podłożonym ładunku wybuchowym. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdański na wniosek policji zastosowała wobec podejrzanego dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu oraz poręczenie majątkowe w wysokości 1 tys. złotych.

 

Marzena Szwed-Sobańska

Related posts

One Thought to “Jedna osoba ranna w wypadku w Straszynie”

  1. goscB

    20-letniego Pana kierującego motocyklem lub jego rodzinę bardzo proszę o kontakt bronisz_m@wp.pl

Comments are closed.