Roboty to ich nowa pasja

Gimnazjum w Przejazdowie było organizatorem i gospodarzem Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki BOTforYOU, który stanowił eliminacje do zmagań światowych w USA.

Nagrody finansowe od 500 do 2000 zł (ufundowane przez Gminę Pruszcz Gdański), a dla najlepszych także wyjazd do USA i możliwość rywalizacji na poziomie światowym – 16 drużyn z całej Polski (w tym aż 5 z naszej gminy) miało motywację, by skonstruowane i zaprogramowane przez siebie roboty zaprezentować z jak najlepszej strony.

Drużyny miały trzy zadania. Pierwsze z nich polegało na pokonaniu przez robota labiryntu i zabraniu znajdującego się tam klocka, drugie na przetransportowaniu piłeczek golfowych, a trzecie na jak najszybszym przejechaniu labiryntu. O pierwszych dwóch zadaniach uczestnicy konkursu zostali poinformowani dużo wcześniej, a o trzecim w dniu zmagań. Musieli więc wykazać się także umiejętnością szybkiego przeprogramowania swojego robota.

Robotyka
Robotyka

Pomysłodawczynią konkursu była Tatiana Bartkowska, nauczyciel informatyki w Gimnazjum Publicznym w Przejazdowie. Pani Tatiana, która wcześniej z wielkim powodzeniem organizowała tego typu konkursy w jednym z gdańskich liceów, po rozpoczęciu pracy w naszej gminie (we wrześniu ub. r.) postanowiła zarazić robotyczną pasją młodzież z Przejazdowa oraz Wiślinki.
Zainteresowanie jest bardzo duże. Obecnie, wspólnie ze szkołą w Wiślince udało się nam zakupić pięć zestawów robotów i stworzyć pięć drużyn – wyjaśnia nauczycielka, której wychowankowie z Gdańska, laureaci ogólnopolskich konkursów robotycznych oraz dwukrotni uczestnicy zmagań światowych (raz w Los Angeles i raz Honolulu na Hawajach) to dziś studenci Automatyki i Robotyki na Politechnice Gdańskiej. Podczas konkursu w Przejazdowie pełnili rolę jurorów.
Roboty to wspaniała pasja. Uczy kreatywności i inżynierskiego myślenia – przekonywali studenci.

Po całym dniu zmagań, ogłoszono zwycięzców. I miejsce, a więc 2 tys. zł i kwalifikację do konkursu światowego w USA zdobyła drużyna Power Control z gimnazjum w Chwiramie. II miejsce i 1 tys. zł przyznano drużynie GG2 z Grodziska Górnego. III miejsce i 500 zł otrzymała ekipa ORION’S TEAM z Trąbek Wielkich. IV miejsce i rzeczowe nagrody od sponsorów powędrowały do drużyny Roboty i My ze Szkoły Podstawowej w Wiślince.

Magdalena Bielicka

Related posts