II edycja ogłoszonego przez Urząd Gminy Pruszcz Gdański konkursu pn. „Kwiecista Gmina” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Swoje projekty zgłosiły 23 sołectwa. To o 18 więcej niż w ubiegłym roku!
Komisja konkursowa obradowała przez kilka godzin, oceniając projekty i notując uwagi.

– Cieszymy się, że w tym roku tak wiele sołectw zdecydowało się powalczyć o granty na ukwiecenie swoich miejscowości. Niektóre z nich korzystały z takiej formy wsparcia w minionym roku i teraz zabiegają o środki na rozbudowę placów – powiedziała Katarzyna Kwiatek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i jedna z jurorek.
Gmina zabezpieczyła środki na nagrodzenie 10 sołectw.
– Projekty są wyjątkowe. Najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkie – mówiła podczas obrad jury Patrycja Weihs, podinspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy.
Jury miało problem z wyróżnieniem 10 najlepszych projektów, ale z pomocą przyszła wójt Magdalena Kołodziejczak, która zdecydowała o zwiększeniu puli grantów i nagrodzeniu wszystkich sołectw, które poświęciły czas i przygotowały projekty.

Granty otrzymały następujące sołectwa: Przejazdowo, Świńcz, Rotmanka, Straszyn, Rusocin, Rekcin, Wiślina, Borzęcin, Borkowo, Bystra Osiedle, Krępiec, Bogatka, Będzieszyn, Radunica, Wojanowo, Bystra Wieś, Łęgowo, Rokitnica, Cieplewo, Żukczyn, Mokry Dwór, Roszkowo i Wiślinka.
23 sołectwa otrzymają kwoty, o jakie wnioskowały, czyli od 3,3 tys. zł do 5 tys. zł.
– W niektórych przypadkach kwota została lekko zmniejszona o koszty materiałów i narzędzi niezgodnych z regulaminem – dodaje P. Weihs.
Konkursy grantowe to jeden ze sposobów gminy Pruszcz Gdański nie tylko na upiększenie miejscowości, ale również na pobudzanie aktywności, podnoszenie świadomości i sprzyjanie integracji mieszkańców. Innym, od lat funkcjonujących i przynoszącym efekty, są udzielane przez gminę bezprocentowe pożyczki dla stowarzyszeń ubiegających się o środki unijne.