Kim był Jerzy Adam Forster?

Urodził się 26 listopada 1754 roku na plebanii w Mokrym Dworze. Wychowywany przez ojca – pastora, naukowca i podróżnika – od młodych lat wykazywał zainteresowania przyrodnicze i lingwistyczne. Od 10-tego roku życia Jerzy Adam Forster był uczestnikiem wypraw naukowych, podczas których prowadził obserwacje i doświadczenia przyrodnicze. Był członkiem ekspedycji w Rosji, na zlecenie carycy Katarzyny II, a także wziął udział w najdłuższej wyprawie kapitana Jamesa Cooka.

Wiele innych ciekawych informacji na temat rodu Forsterów, ściśle związanego z Tczewem i z terenami dzisiejszej gminy wiejskiej Pruszcz Gdański można było uzyskać zwiedzając wystawę ,,Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata” tczewskiej Fabryki Sztuki. Jej fragment udostępniany był przez ostatni miesiąc w Galerii Kaloryfer Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej  w Cieplewie. Finisaż wystawy zaplanowano dzisiaj (piątek, 27 lutego 2015 r.) o godz. 18:00. Wstęp wolny!

Anna Sychta

Related posts