Wspierają rodziny dzieci autystycznych

W gminie Pruszcz Gdański powstało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół na Rzecz Osób z Autyzmem „Nasz Autyzm”. 

IMG_8104aTo naprawdę przykre usłyszeć, że twoje dziecko ma autyzm. Diagnoza często przytłacza rodziców. Nie wiedzą, co zrobić ani gdzie się udać. Wielu z nich „zamyka się w domach”, unika znajomych, którzy mają zdrowe dzieci. My chcemy tym rodzinom pomóc nie tylko w sprawach organizacyjnych związanych z terapią, ale także zintegrować ich, zapoznać z innymi rodzinami, spowodować, że nie będą czuli się sami – mówi Jolanta Podskok, prezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół na Rzecz Osób z Autyzmem „Nasz Autyzm”.

Choć organizacja „Nasz Autyzm” miała swoje spotkanie założycielskie w czerwcu ub. r. (a wpis do KRS uzyskała we wrześniu), rodzicie dzieci z autyzmem spotykali się ze sobą już wcześniej.

Aby być skuteczniejsi, postanowiliśmy naszą „grupę wsparcia” sformalizować – wyjaśnia pani Jolanta.

Młode stowarzyszenie ma pod swoimi skrzydłami ponad 20 dzieci z rodzinami.

IMG_8109aSpotykamy się, rozmawiamy, wymieniamy doświadczeniami – kontynuuje pani Jolanta. – Chcemy też realizować projekty na rzecz osób z  autyzmem. Obecnie uczymy się pisać wnioski o fundusze z Unii.

Stowarzyszenie „Nasz Autyzm” nawiązało współpracę z podobnymi podmiotami oraz ośrodkami rehabilitującymi osoby z autyzmem, a także z Gminą Pruszcz Gdański, która udostępni podopiecznym Centrum Rekreacji w Juszkowie oraz umożliwi udział w zajęciach Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie.

Członkowie stowarzyszenia pełnią dyżur informacyjny w pierwszy poniedziałek miesiąca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim, ul. Wojska Polskiego 16, godz. 16.30-18.00.

Zapraszają na comiesięczne spotkania dla potrzebujących wsparcia rodzin, dotkniętych problemem autyzmu, które odbywają się w świetlicy wiejskiej w Straszynie.

Szczegóły na stronie www.naszautyzm.wix.com/stowarzyszenie

Magdalena Bielicka

Related posts