Tata kibicuje, mama zamyka oczy

Zaczynali jako kibice rajdów samochodowych. Dziś mają własny samochód, którym ścigają się na zawodach. Kamil i Szymon Lewandowscy z Łęgowa opowiedzieli nam o swojej pasji. 

Gala Sportu Samochodowego 2014
Gala Sportu Samochodowego 2014

20-letni Kamil – kierowca rajdowy i zawodnik tzw. rallycrossu (wyścigów na zamkniętym torze o długości ok. 1 km, po części asfaltowym, po części szturmowym – red.) oraz 27 – letni Szymon (pilot swojego brata i serwisant samochodu) to zapaleni fani wyścigów. Początkowo byli tylko kibicami, ale gdy tata sprezentował im samochód, wcielili marzenia w życie.

– Nasz volkswagen polo to samochód przystosowany do ścigania się na torze – opowiada Szymon. –  Posiada, między innymi, specjalną klatkę bezpieczeństwa. Sam kierowca ma na sobie kombinezon i kask.

Za kierownicą wyścigówki siedzi Kamil.

rallycross
rallycross

Ja już mam prawo jazdy, ale w na torze można jeździć od 14 roku życia. Trzeba jednak znać przepisy i zdobyć licencję – wyjaśnia.

Kamil trenuje od roku i ma za sobą pierwszy sukces – III miejsce na zawodach rallycrossu w Toruniu.

– To wielka adrenalina i niezapomniane emocje – przyznaje. – Wbrew pozorom, jest to bezpieczny sport. 

W planach braci na ten rok jest nie tylko Polska, ale także Litwa i Niemcy.

Do zawodów trzeba się przygotować. Chłopaki trenują na dawnym lotnisku pod Nowym Miastem Lubawskim oraz na torze przy szkole rolniczej w Rusocinie. Dbają również o stan techniczny swojego pojazdu.

Chociaż nasz samochód był już dostosowany do wyścigów, wymaga nieustannych przeglądów. Przy ekstremalnej jeździe, części szybko się eksploatują – tłumaczy Szymon.

Każdy wyczynowy sport jest drogi. Pieniądze pochłaniają nie tylko części do samochodu, ale i wyjazdy na zawody. Kamila i Szymona póki co sponsoruje tylko tata.

Tata jest z zamiłowania mechanikiem i wiele się od niego nauczyliśmy. Jeździ z nami na zawody. Mama też nam kibicuje, ale z zamkniętymi oczami. Boi się patrzeć jak szybko jeżdżę – dodaje Kamil.

Magdalena Bielicka

Related posts