Unikatowe ptactwo w Rusocinie

Zapraszamy na Wystawę Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, która odbędzie się w dniach 31 stycznia – 1 lutego w Zespole Szkół Rolniczych w Rusocinie. Wstęp wolny! 

Gołębiarstwo to wymagająca, ale piękna i szlachetna pasja, ciesząca się w Polsce długoletnią tradycją.  Ową tradycję podtrzymuje Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Ozdobnych i Drobnych Zwierząt Futerkowych w Pruszczu Gdańskim, które skupia 22 hodowców z całego powiatu. Wbrew powszechnym trendom, w szeregach tych znajduje się też młodzież, a 10-letni Robert Kruk ze Świńcza może pochwalić się już tytułem Mistrza Polski w rasie Skowronek Norymberski.

– Kiedyś popularne gołębiarstwo „wymiera”. Ludzie, szczególnie młodzi, mają inne zainteresowania – mówi Piotr Kędzierski, prezes wspomnianego stowarzyszenia i przewodniczący komitetu organizacyjnego wystawy – A bez hodowców nie ma gołębi. Zanikają kolejne piękne rasy. 

Te najrzadsze będzie można podziwiać na wystawie w Rusocinie.

Tego typu wystawy odbywają się na Pomorzu tylko w Gdańsku i właśnie w Rusocinie – dodaje prezes.

W Rusocinie zobaczymy gołębie najpiękniejszych ras (np. Sokół Gdański, Krymka Polska, Garłacz czy Ryś Polski), a także drób ozdobny (kury bojowe, miniaturki, karzełki) oraz ptactwo egzotyczne (papugi). Swoje hodowle zaprezentuje ok. 30 wystawców.

Wystawa będzie czynna w sobotę 31 stycznia w godz. od 10 do 17 i w niedzielę 1 lutego w godz. od 8 do 14. Pod koniec drugiego dnia imprezy odbędzie się wręczenie dyplomów oraz wyróżnień wystawcom najpiękniejszych gołębi i ptaków ozdobnych.

Magdalena Bielicka

Related posts