Przyznano Białe Wstążki – poznaj uhonorowanych

W czwartek 18 grudnia obchodziliśmy IV Powiatowy Dzień Białej Wstążki. Podczas uroczystości w Ośrodku Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie uhonorowano mężczyzn szczególnie zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. W tym gronie znalazł się komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański Tomasz Grabowski. 

Fot. M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański
Fot. M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański

Powiatowy Dzień Białej Wstążki już po raz czwarty zorganizowali wspólnie Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z siedzibą w Rusocinie (SOW) oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim (PCPR).

Kampania Biała Wstążka ma na celu zatrzymanie pomocy wobec kobiet. Została stworzona przez mężczyzn o głównie do nich jest skierowana – powiedział na wstępie Marek Hojczyk, kierownik SOW w Rusocinie.

Goście uroczystości – przedstawiciele instytucji i profesji związanych z niesieniem pomocy osobom doznającym przemocy, nazywani w środowisku „pomagaczami” mieli możliwość obejrzenia wstrząsającego reportażu, którego bohaterkami były krzywdzone przez lata kobiety.

Film skłonił do dyskusji z udziałem specjalistów.

Kobiety, które do nas przychodzą, tak jak bohaterki reportażu, są przeważnie odcięte od znajomych i przyjaciół. Często pochodzą z rodzin , w których też była przemoc i bliscy bagatelizują ich problem. Są nawet obwiniane, że same prowokują użycie siły – mówiła Alicja Rosicka, dyrektor Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. – U nas znajdują zrozumienie. Zostają wysłuchane. Wierzymy w ich historię i dlatego nam ufają. Staramy się odbudować ich stłamszone przez przemoc poczucie własnej wartości. Organizujemy grupy wsparcia i  warsztaty relaksacyjne. Mamy na miejscu psychologa, prawnika i prokuratora.

Panie często nie wierzą, że mogą się uwolnić od sprawcy przemocy i wycofują zarzuty z policji. Takie osoby jednak wracają. I należy ją przyjmować z równą gotowością do udzielenia pomocy jak za pierwszym razem – mówiła Anna Zaręba, psycholog CPK.

Kobiety, które trafiają pod opiekę Centrum, zmieniają się także fizycznie.

Na ostatnie spotkanie grupy wsparcia zaprosiliśmy wizażystkę i profesjonalnego fotografa.  Panie, które również ze swojej strony znakomicie się przygotowały, wyglądały jak modelki. Dostały od nas płyty z tymi zdjęciami na pamiątkę – opowiedziała dyrektor.

Dla niektórych pań było to podsumowanie ich przemiany – dodała psycholog.

Specjalistki napotykają na swej drodze różne przeszkody.

Sprawy w sądach przeciągają się, ofiara musi szukać schronienia, podczas gdy sprawca mieszka w ich domu. Tak nie powinno być – przyznały.

Mimo wielu przeciwności, są wśród nas „pomagacze”, zawsze życzliwy i zaangażowani – zapowiedział piątkę odznaczonych mężczyzn kierownik Hojczyk.

Jednym z laureatów szczególnie zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet został asp. Patryk Sadoch, dzielnicowy komendy powiatowej policji w Pruszczu Gdańskim. Na gali był również obecny Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Pruszczu Gdańskim mł. insp. Marcin Piotrzkowski oraz Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Jacek Domagała.

Wśród uhonorowanych białą wstążką znaleźli się: Piotr Jankowski, przedsiębiorca od wielu lat fundujący paczki i upominki na święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy (w imieniu pana Piotra nagrodę odebrała żona); aspirant Patryk Sadoch, dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim; Tomasz Grabowski , komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański; Kamil Cichowicz,  pracownik socjalny i kierownik zespołu interdyscyplinarnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchym Dębie; Witold Wierciszewski, zawodowy kurator.

M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański i Marzena Szwed-Sobańska

Related posts