Trzy Gminy budują nową szkołę w Kowalach

Trzy gminy wspólnie wybudują nową szkołę w Kowalach. Umowę w tej sprawie podpisali dziś: Magdalena Kołodziejczak – Wójt  Gminy Pruszcz Gdański, Leszek Grombala – Wójt Gminy Kolbudy i Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska.

Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Przypomnijmy, że umowa dotyczy budowy pierwszej w Polsce publicznej szkoły podstawowej wspólnej dla trzech gmin. Szkoła ma powstać u zbiegu ulic Apollina i Heliosa w Kowalach, a do jej budowy posłużyć ma nieco zmodyfikowany projekt gdańskiej Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach. Zakończenie budowy planowane jest na 2018 r.

– Ta szkoła to najlepszy przykład tego jak działa Gdański Obszar Metropolitalny. Potrafimy współpracować, potrafimy wspólnie tworzyć coś, co posłuży wszystkim naszym mieszkańcom – mówił podpisując umowę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Z tym, że szkoła w Kowalach to obiekt potrzebny zgodzili się również przedstawiciele samorządów Pruszcza Gdańskiego i Kolbud.

– Na terenie Gminy Pruszcz Gdański co roku pojawia się kilkadziesiąt dzieci w wieku szkolnym. Nowoczesna szkoła to dla nas priorytet – przyznała Magdalena Kołodziejczak. – Na taką szkołę czekaliśmy od lat – dodał Wójt Grombala.

Podpisana dzisiaj umowa określa szczegóły realizacji tego przedsięwzięcia. Liderem, który będzie koordynował zadania dotyczące inwestycji jest Gmina Kolbudy. Szacunkowa wartość inwestycji to 32 mln zł, a udział poszczególnych stron w przedsięwzięciu został określony  procentowo w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy:

40 % – Gmina Kolbudy,
30 % – Gmina Gdańsk,
30 % – Gmina Pruszcz.

Nowa placówka obejmować będzie budynek dydaktyczny z 24 oddziałami, budynek sali gimnastycznej oraz budynek basenu. W ramach projektu wybudowany zostanie także kompleks boisk szkolnych oraz niezbędna infrastruktura techniczna.

Placówka powstanie na działce należącej do Gminy Kolbudy. Miasto Gdańsk jako wkład do umowy wnosi m.in. dokumentację projektową (w oparciu o projekt szkoły w Kokoszkach), zadba również o umowy przyłączeniowe z gestorami sieci. Dodatkowym wkładem Gdańska będzie nowoczesny system sterowania oświetleniem i ogrzewaniem – jest to nagroda, którą nasze miasto zdobyło niedawno w konkursie ECO-MIASTO.

 

Michał Piotrowski

 

 

Related posts