VI edycja Żuławskiego Tulipana za nami – relacja wideo

Kompozycja 40 x 40 metrów, w tym tulipanowy portret Św. Jana Pawła II o wymiarach 23 x 13 metrów – to musiało robić wrażenie! Impreza w Mokrym Dworze przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę gości.

Święty Jan Paweł II z główek tulipanów w Mokrym Dworze - fot. MC
Święty Jan Paweł II z główek tulipanów w Mokrym Dworze – fot. MC

Tulipanowy dywan powstawał 3 dni – mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański układali go na kolanach, w chłodnej i wietrznej aurze. Ból pleców odszedł jednak w niepamięć, kiedy na łąkę do Mokrego Dworu zjechali mieszkańcy całego Pomorza (a jak się okazało przy okazji konkursu na gościa, który mieszka najdalej – także z zagranicy) i z nieskrywanym podziwem oglądali, fotografowali i filmowali tegoroczne dzieło.

Kompozycja została oparta na kształcie bramy, przez którą Jan Paweł II przechodzi do świętości. Portret Papieża otoczono dwoma kolumnami. Znalazły się na nich fragmenty ornatów papieskich, a także symbol papieski i symbol Polski.

Uroczyste otwarcie tegorocznej, szóstej już edycji Żuławskiego Tulipana nastąpiło w sobotę 3 maja o godz. 12. Licznie zgromadzonych mieszkańców gminy i turystów witali: wójt Magdalena Kołodziejczak, przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski, pomysłodawca i współorganizator imprezy Wiesław Zbroiński oraz Bogusław Izdebski – projektant dywanu i koordynator układania kwiatów.

Relacja z Żuławskiego Tulipana 2014

Podziwianiu (ze specjalnego podestu oraz dźwigu) dywanów towarzyszył konkurs na najładniejszą kompozycję własną – spośród 12 drużyn jury zachwyciła księga ułożona przez mieszkańców Przejazdowa z sołtysem Januszem Sampolskim na czele.

W tym roku program artystyczny realizujemy na dwóch scenach jednocześnie – mówił w sobotę Grzegorz Cwaliński, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański.

Żuławski Tulipan 2014

Na tzw. „dużej scenie” zaprezentowały się m.in. nasze gminne „Jagódki”, które kilka lat temu miały zaszczyt uczestniczenia w prywatnej audiencji u Jana Pawła II.

Śpiewaliśmy i tańczyliśmy dla Ojca Świętego. Był niezwykle wzruszony naszym występem. My również – wspominała Barbara Biedrzycka, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Jagódki”.

Ponadto, przed  mieszkańcami wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiślinie, zespół gospel z Tczewa, trio akordeonowe z Trójmiasta i chór z Rotmanki. O godz. 19 rozpoczęła się zabawa taneczna.

Z kolei „mała scena”, zadedykowana wyłącznie najmłodszym, gościła aktorów teatrów dla dzieci.

Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru był pokaz sztucznych ogni. Wrażenia opowiadano sobie przy wspólnym ognisku.