Rozpoczyna się sezon rowerowy, pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Policjanci z komendy powiatowej w Pruszczu Gdańskim przypominają o bezpieczeństwie podczas wycieczek rowerowych. W miniony weekend na ulicach Pruszcza Gdańskiego doszło do dwóch zdarzeń z udziałem rowerzystów. 50-letnia rowerzystka jadąc ciągiem pieszo- rowerowym potrąciła 14-latka. Nietrzeźwa 37-latka, mając 0,56 promila alkoholu w wydychanym zjeżdżając rowerem z wiaduktu zderzyła się z kią carnival. Policjanci wyjaśniają okoliczności obu zdarzeń i apelują o rozwagę i ostrożność.

Pruszcz Gd. rowerzyści
Pruszcz Gd. rowerzyści

W niedzielę ((06 kwietnia br.) o godz. 17.50 dyżurny pruszczańskiej policji odebrał zgłoszenie, że na ulicy Podkomorzego w Pruszczu Gdańskim rowerzystka potrąciła stojącego na chodniku chłopca. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów oraz powiadomił pozostałe służby ratownicze. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i ustalili świadków. Technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny, zbadano też stan trzeźwości rowerzystki.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letnia mieszkanka gminy Pruszcz Gdański jadąc rowerem ciągiem pieszo- rowerowym ulicą Podkomorzego, w kierunku ulicy Chopina uderzyła w stojącego pieszego i przewróciła się na jezdnię. 14-letni pieszy nie odniósł żadnych obrażeń. Rowerzystka z urazem głowy trafiła do szpitala wojewódzkiego w Gdańsku. Kobieta była trzeźwa.
W sobotę (05 kwietnia br.) o godz. 9.30 na ulicy Chopina w Pruszczu Gdańskim doszło do kolizji drogowej z udziałem nietrzeźwej rowerzystki. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 37-letnia mieszkanka Kamińska jadąc rowerem ulicą Chopina zderzyła się z kią, która włączała się do ruchu. Rowerzystka jechała chodnikiem dla pieszych wbrew obowiązkowi korzystania z jezdni. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości obu kierujących okazało się, że rowerzystka jest nietrzeźwa i ma 0,56 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kobieta została opatrzona medycznie na miejscu, nie wyraziła jednak zgody na przewiezienie jej do szpitala.

Policjanci jako sprawcę kolizji drogowej ukarali kierowcę samochodu kia carnival. Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 220 złotych oraz 6 punktów karnych. Przeciwko nietrzeźwej rowerzystce policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do sądu rejonowego w Gdańsku.

ROWERZYSTO PAMIĘTAJ:
O bezpieczeństwie własnym i innych uczestników, najważniejszy jest rozsądek i znajomość przepisów ruchu drogowego. Lepiej wcześniej ostrzec pieszego używając dzwonka, niż na niego wpaść. Dbaj o to, aby twój rower był sprawny technicznie, musisz mieć pewność, że masz sprawne hamulce i odpowiednie oświetlenie. Pamiętaj też o elementach odblaskowych, dzięki którym będziesz lepiej widoczny na drodze podczas jazdy po zmroku. Zabezpieczaj kaskiem swoją głowę przed urazami w razie wypadku. Nie
wsiadaj za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.

Related posts