Tulipany dla Jana Pawła II

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Żuławskiego Tulipana będzie kanonizacja Jana Pawła II.

Żuławski Tulipan 2013 fot. arch MC
Żuławski Tulipan 2013 fot. arch MC

Kanonizacja wielkiego Polaka  Jana Pawła II to wydarzenie, obok którego  nie  mogliśmy  przejść  obojętnie.  Kwiatowy  wizerunek  papieża  będzie  miał 23 metry długości i 13 metrów szerokości, a do jego wykonania  zużyjemy  co  najmniej  milion główek  tulipanów  w  różnych  kolorach, głównie w bieli i czerwieni – zapowiada Bogusław Izdebski, projektant  i  koordynator  układania  kwiatowych  dywanów.

Żuławski Tulipan to jedyna tego typu impreza w Polsce –   a prawdopodobnie także w Europie – na tak dużą skalę. Coroczne  dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie  przygotowany  dywan  z główek  tulipanów,  ale  z uwagi  na  fakt,  że  kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających  warunkach atmosferycznych układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz  Gdański. W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok.  500 osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. miliona główek tulipanów!

Rezultatem kilkudniowego układania tulipanów jest nie tylko robiący  wrażenie  na  wszystkich  odwiedzających  Mokry  Dwór  kwiatowy  dywan, ale coś znacznie bardziej trwałego i wartościowego: świetna  integracja mieszkańców i ogromna satysfakcja z wykonanej pracy – mówi wójt Magdalena Kołodziejczak. – Gorąco wszystkich zapraszam do Mokrego Dworu. Wspaniała zabawa  i niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Do układania niezwykłej kompozycji zaprasza też Wiesław Zbroiński, producent tulipanów i sołtys Mokrego Dworu.

Żuławski Tulipan 2013 fot. arch MC
Żuławski Tulipan 2013 fot. arch MC

Podziwianiu dywanu ułożonemu z główek tulipanów towarzyszą:

– konkurs na najładniejszą kompozycję własną,

– pokazy spadochroniarskie,

– stoiska gastronomiczne, rękodzieła,

– koncerty oraz występy dzieci i młodzieży,

– pokazy fajerwerków,

– wspólna fotografia uczestników imprezy przy kwiatowym dywanie.

 

Termin imprezy dyktuje natura (gotowość do  zbioru tulipanów) i jest on ogłaszany na stronie internetowej Urzędu Gminy Pruszcz Gdański  www.pruszczgdanski.pl

 

Materiał wideo z edycji 2013

 

Related posts