Gmina Pruszcz Gdański ma kino!

Czerwony dywan, szefowie  studiów filmowych, lokalna „śmietanka towarzyska”, zwiastuny i trailery,  doskonały głos wykonujący największe przeboje filmowe i lampka wina przy stoliku – to nie relacja z ceremonii wręczenia Oskarów, a otwarcia kina w Cieplewie, pierwszego Kina za Rogiem w Polsce Północnej.

Mija właśnie 10 lat odkąd w wiejskiej gminie Pruszcz Gdański, mimo braku odpowiedniego zaplecza, rozpoczęliśmy szeroko rozumianą promocję sztuki filmowej – mówił podczas uroczystego otwarcia kina Grzegorz Cwaliński, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie.

Wszystko zaczęło się w Zespole Szkół im. Karola Wojtyły w Rotmance, gdzie powstała Pracownia Fotografii i Filmu.

Otwarcie kina w Cieplewie

Powstał w niej autorski program nauczania, nakierowany na promocję polskiej kinematografii wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów – wspomina Grzegorz Cwaliński, ówczesny nauczyciel w ZS Rotmanka. – Jako jedyni na Pomorzu uzyskaliśmy wtedy grant na organizację obchodów 60-lecia polskiej animacji. Dzięki dotacji zrealizowano projekt „Bliskie Spotkania z animacją filmową”, obejmujący warsztaty artystyczne, seanse filmowe i spotkania z twórcami. Organizowaliśmy też doroczny Przegląd Kinematografii Polskiej „Kino przy Miedzy”, odwiedzając rozmaite miejscowości w województwie pomorskim z projekcjami na dużych ekranach. Często były to ekrany… szyte przez sołtysów z wielkich prześcieradeł i rozwieszone w wiejskich świetlicach.

W 2009 roku OKSiR przystąpił do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny na promocję polskiej kinematografii. Placówka mieszcząca się wówczas w Łęgowie, zdobyła dofinansowanie na realizację programu „Akcja animacja – Kino przy miedzy”. Obejmował on liczne plenerowe pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyki filmowej na wsiach. Młodzi ludzie mieli ponadto okazję wybrać się na wycieczkę szlakiem polskiej animacji do największych i najbardziej znanych wytwórni.

Wciąż jednak marzyliśmy o prawdziwym kinie na wsi – dodaje dyrektor, któremu jeszcze w poprzedniej siedzibie ośrodka kultury w Łęgowie udało się zaadaptować na ten cel jedno z pomieszczeń. Tak powstała  jedyna na świecie sala kinowo-teatralna, której patronem został Władysław Starewicz – twórca poklatkowej animacji lalkowej, zwany też polskim Disney’em.

I wreszcie doczekaliśmy się kina z prawdziwego zdarzenia – podsumowuje Grzegorz Cwaliński. – Nowoczesnego, oferującego wielokanałowy system dźwięku 5,1 i obraz HD. Dzisiejsza uroczystość nie odbyłaby się, gdyby nie przychylność wielu instytucji, firm i osób prywatnych. Jedną z nich jest słynny grafik, Pan Andrzej Pągowski, mistrz plakatu, któremu tak spodobał się nasz pomysł utworzenia kina na wsi, że specjalnie dla nas przygotował projekt graficzny plakatu, promującego Kino za Rogiem w Cieplewie.

OKSiR pozyskał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup wyposażenia. W ramach grantu OKSiR zakupił wysokiej klasy projektor, zapewniający obraz w jakości HD. W efekcie placówka przystąpiła do ogólnopolskiej sieci Kino za Rogiem.

W Cieplewie powstało kino dla 60 widzów (sala teatralno–kinowa OKSiR mieści 80 osób, jednak z tej „nadwyżki” nie można korzystać).

W ofercie repertuarowej kina w Cieplewie znajdą się najlepsze filmy uznanych reżyserów europejskich i nie tylko. Wśród proponowanych tytułów widnieją oczywiście również produkcje polskie – te nowsze, jak i cyfrowo zrekonstruowana klasyka. Seanse będą się odbywać wg stałego harmonogramu, we wtorki i czwartki (oprócz dni, w które zaplanowano spektakle teatralne lub koncerty dla widzów dorosłych).

Wstęp tylko 5 zł od osoby.

A oto repertuar na marzec br.:

4.III.2014 godz. 19:00 Dziewczyna z szafy 5 zł

11.III.2014 godz. 19:00 Dzień kobiet 5 zł

13.III.2014 godz. 19:00 O północy w Paryżu 5 zł

18.III.2014 godz. 19:00 Jesteś bogiem 5 zł

20.III.2014 godz. 19:00 Miś 5 zł

25.III.2014 godz. 19:00 Porwanie 5 zł

Serdecznie zapraszamy!
Rezerwacja miejsc w Biurze Obsługi Klientów OKSiR Cieplewo (codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-20:00) pod nr tel. 58 682 85 78 wew. 1.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.oksir.pruszczgda.pl