WARSZTATY CERAMICZNE W GM. PRUSZCZ GDANSKI I PSZCZÓŁKI

W 13 świetlicach na terenie gminy Pruszcz Gdański i Pszczółki w dniach 27-31 stycznia odbyły się warsztaty „W glinie zaklęte” . W bezpłatnych zajęciach wzięło udział w sumie 191 dzieci w wieku 5-16 lat. A wszystko dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych (za pośrednictwem LGD „Trzy Krajobrazy”).

OKSiR podpisał bowiem z Samorządem Województwa Pomorskiego umowę o pomocy finansowej na realizację projektu pt.: „W glinie zaklęte – warsztaty ceramiki dla dzieci i młodzieży z gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki, czyli poszukiwanie figuratywnych symboli, identyfikujących i promujących miejscowości obszaru LGD „Trzy Krajobrazy””.  OKSiR Cieplewo zorganizował bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 5-16 lat.

– W niektórych miejscowościach zainteresowanie warsztatami przeszło nasze oczekiwania  – przyznaje instruktor Agnieszka Michalczyk. – Dzieci w trakcie burzy mózgów zastanawiały się co wyróżnia ich miejscowości spośród innych wsi i rozrysowywały swoje projekty. Potem uczyły się techniki i lepiły w glinie rzeźby lub płaskorzeźby. Zabawa była doskonała. Nawet mamy najmłodszych uczestników chciały pomagać pociechom i same próbować swoich sił w technice ceramiki, na ogół niedostępnej w wiejskich świetlicach.

– Mimo iż obowiązywały wcześniejsze zapisy i limit miejsc, nie chcieliśmy nikogo odsyłać  z kwitkiem – zapewnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiR Cieplewo. – Jednak w niektórych salach dla wszystkich chętnych nie starczyło miejsca.

Podczas warsztatów powstało mnóstwo pięknych prac. Teraz wszystkie zostały poddane procesowi suszenia. Gdy wyschną zostaną wstępnie wypalone, pokolorowane specjalnymi szkliwami i ponownie wypalone. Na koniec powołane przez organizatorów jury wybierze najlepsze prace, które zostaną sfotografowane i ozdobią kalendarz promujący walory turystyczne, historyczne, przyrodnicze i krajobrazowe terenu LGD „Trzy Krajobrazy”.

 

logotypy[1]

Related posts