Kolejna kontrola w dworku w Rusocinie

Brak jakichkolwiek śladów prowadzenia robót rewitalizacyjnych, do jakich zobowiązuje umowa, a także postępująca degradacja budynków spichlerza i stajni – to wnioski komisji, która 4 lutego 2014 r. kolejny raz kontrolowała postęp prac w Zespole Dworsko – Pałacowym w Rusocinie. Wobec powyższego Gmina Pruszcz Gdański podejmie działania zmierzające do rozwiązania umowy z nabywcami – Państwem P.

Kontroli dokonała komisja złożona z przedstawicieli Urzędu Gminy Pruszcz Gdański, Rady Gminy Pruszcz Gdański, Komendy Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański oraz Prokuratury Okręgowej.

Dworek w Rusocine

Kontrola miała miejsce z uwagi na zakończenie II etapu prac rewitalizacyjnych, do jakich w umowie sprzedaży nieruchomości zobowiązali się nabywcy. Prace miały polegać na  uzupełnieniu i odtworzeniu ogrodzenia.

Kontrola wykazała brak jakichkolwiek śladów prowadzonych robót rewitalizacyjnych polegających na uzupełnieniu i odtworzeniu ogrodzenia – poinformował Łukasz Jurgielewicz, inspektor ds. gospodarki gruntami Urzędu Gminy Pruszcz Gdański.

Przypomnijmy. 9 stycznia 2014 komisja kontrolowała I etap prac rewitalizacyjnych, który miał polegać na remoncie pokrycia dachów budynków w stopniu zabezpieczającym je przed dalszą degradacją. Wówczas również stwierdzono brak jakichkolwiek śladów robót.

Przeprowadzone kontrole stwierdziły ponadto postępującą degradację obiektów, zwłaszcza spichlerza i stajni, spowodowaną aktami wandalizmu (kradzieżą elementów metalowych „na złom” oraz drewnianych – na opał). O regularnych grabieżach świadczą świeże ślady opon samochodowych oraz otwarta brama wjazdowa. Dopóki stan prawny obiektów nie ulegnie zmianie, zabezpieczenie dworku przed wandalami (zatrudnienie stróża, założenie monitoringu) leży po stronie właściciela, czyli Państwa P.

W związku z tym gmina chce jak najszybciej rozpocząć procedurę zmierzającą do rozwiązania umowy.