Pogrzeb architekta kościołów

Cmentarz przy kościele pod wezwaniem św. Jacka w Straszynie został wybrany przez p. Szczepana Bauma za miejsce swojego spoczynku. Zasłużony architekt wielu obiektów sakralnych został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Homilia podczas mszy pogrzebowej Szczapana Bauma - fot. MC
Homilia podczas mszy pogrzebowej Szczapana Bauma – fot. MC

Msza święta w południe zgromadziła rodzinę, przyjaciół, znajomych oraz wielu kapłanów z Archidiecezji Gdańskiej i nie tylko na czele z przewodniczącym mszy pogrzebowej Abp. Tadeuszem Gocłowskim. Metropolita Senior podczas wygłoszonego kazania wspominał zasługi i osiągnięcia znanego architekta, podkreślił, że jego projektu powstało ponad dwadzieścia świątyń, w tym m. in. kościół w Matemblewie, świątynie na Ujeścisku oraz kościół św. Jacka Odrowąża w Straszynie. Wymienione zostały zasługi przy odbudowie starego miasta w Gdańsku, Elblągu, aktywne uczestnictwo w komitecie budowy pomnika poległych Stoczniowców w Gdańsku. To tylko niektóre z dzieł, które pozostawił po sobie Szczepan Baum.

Mocno zaakcentowana została też życiowa postawa zmarłego, przede wszystkim wiara oraz życie rodzinne, które może być stawiane za wzór i przykład. Miesiąc temu, Abp. Tadeusz Gocłowski sprawował wraz z księżmi eucharystię w domu małżeństwa Baum, które obchodziło 60 rocznicę ślubu, a które wychowało dzieci, doczekało się wnuków oraz prawnuków.

httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=4hPQltgNvH8

Fragment kazania Abp. Tadeusza Gocłowskiego podczas mszy pogrzebowej

Szczepan Baum był twórcą i współtwórcą projektów wielu pomorskich kościołów, obiektów użyteczności publicznej, w tym hoteli, galerii handlowych czy biurowców. Był profesorem Politechniki Gdańskiej.

Sczepan Baum został pochowany w bardzo zaszczytnym miejscu, w najwyższym punkcie cmentarza w Straszynie tuż za znajdującym się krzyżem, będzie miał z tego miejsca „widok”, na pomnik, który wystawił sobie już za życia, a który zostać może na pokolenia, na świątynię w Straszynie, która przepięknie wpisuje się w otoczenie oraz dom parafialny.

httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7QZpHaMFqec

 

 

Hołd zmarłemu oddali także przyjaciele, współpracownicy, którzy pomimo sporego mrozu nie szczędzili słów podziękowania i uznania pod adresem Profesora.

Related posts