OKSiR zaprasza na warsztaty ceramiki

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne warsztaty plastyczne. 

 

To efekt umowy o dofinansowanie operacji „W glinie zaklęte – warsztaty ceramiki dla dzieci i młodzieży z gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki, czyli poszukiwanie figuratywnych symboli, identyfikujących i promujących miejscowości obszaru LGD „Trzy Krajobrazy””. Z Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Ośrodek otrzyma na ten cel ponad 15 tys. zł.

Projekt przedsięwzięcia obejmuje m.in. realizację warsztatów ceramiki i publikację kalendarza promującego walory turystyczne obszaru LGD „Trzy Krajobrazy”. Warsztaty ceramiki zostaną przeprowadzone w styczniu 2014 r. w 13 miejscowościach na terenie gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki – w Cieplewie, Jagatowie, Żuławie, Mokrym Dworze, Żukczynie, Straszynie, Łęgowie, Rokitnicy, Wiślinie, Lędowie, Juszkowie i Bogatce oraz w Różynach. Chętni – osoby w wieku 5-16 lat – mogą już zgłaszać się do świetlic w swoich miejscowościach – zapisy prowadzą panie świetliczanki. Liczba miejsc jest ograniczona – przyjęciu będzie decydować kolejność zapisów. Warsztaty odbędą się od 27 do 31 stycznia – dokładne terminy i godziny zajęć dostępne są na: www.facebook.com/oksir.pruszcz lub w poszczególnych świetlicach.

Uczestnicy będą mieli okazję poznać nową dla nich technikę ceramiki, na co dzień niedostępną w ramach zajęć przedszkolnych czy lekcji w szkole – zdradza instruktor Agnieszka Michalczyk, która poprowadzi zajęcia.
Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie też przybliżenie dzieciom i młodzieży lokalnej specyfiki poszczególnych miejscowości, w których będą odbywały się warsztaty – wyjaśnia Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiR Cieplewo. – Chcielibyśmy, by szeroko rozumiane atrakcje z naszej małej ojczyzny stały się dla dzieci i młodzieży inspiracją do twórczego działania artystycznego. 


Tematem warsztatów będzie bowiem poszukiwanie cech wyróżniających konkretne wsie spośród innych miejscowości regionu i w efekcie stworzenie ceramicznych przedstawień figuratywnych – symboli, charakteryzujących dane miejscowości. Przedstawienia te organizatorzy chcą wykorzystać do promocji lokalnych walorów. Dlatego inspiracją dla uczestników zajęć będą miejscowe zasoby przyrodnicze, warunki geograficzne oraz dziedzictwo historyczne i kulturowe poszczególnych wsi, w oparciu o bogatą różnorodność obszaru LGD „Trzy Krajobrazy” (np. Szlak Bursztynowy, Pomorski Szlak Cysterski, Obszary Chronionego Krajobrazu: „Żuław Gdańskich” (ze szlakiem Śladami Menonitów) i „Doliny Raduni” (ze szlakiem elektrowni wodnych).

Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady wyrobu ceramiki, rozrysują własne projekty i wyrzeźbią je w glinie oraz przygotują koncepcje kolorystyczne swoich prac. Po zakończeniu zajęć rzeźby trafią do  pracowni plastycznej w OKSiR Cieplewo, gdzie zostaną poddane procesowi suszenia, wypału i szkliwienia. Z poszczególnych miejscowości zostaną wybrane najlepsze prace, które zostaną sfotografowane i opublikowane w kalendarzu, przedstawiającym walory krajobrazowe i turystyczne obszaru LGD „Trzy Krajobrazy”.

Na zdjęciu warsztaty w Cieplewie
Na zdjęciu warsztaty w Cieplewie

W ramach podobnych akcji OKSiR  zrealizował już m.in. warsztaty artystyczne Aktywni wobec sztuki – plenery artystyczne, Średniowieczne inspiracje – warsztaty linorytu, Na bursztynowym szlaku – warsztaty animacji filmowej(na zdjęciu warsztaty w Cieplewie), w których uczestniczyło w sumie kilkuset młodych mieszkańców gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki.

TERMINARZ WARSZTATÓW CERAMIKI„W GLINIE ZAKLĘTE”

PONIEDZIAŁEK
27 STYCZNIA 2014 – GODZ. 9:30-11:30 JUSZKOWO

27 STYCZNIA 2014 – GODZ. 13:00-15:00 BOGATKA

27 STYCZNIA 2014 – GODZ. 16:30-18:30 WIŚLINA

WTOREK
28 STYCZNIA 2014 – GODZ. 9:30-11:30 LĘDOWO

28 STYCZNIA 2014 – GODZ. 13:00-15:00 MOKRY DWÓR

28 STYCZNIA 2014 – GODZ. 16:30-18:30 ROKITNICA

ŚRODA
29 STYCZNIA 2014 – GODZ. 9:30-11:30 ŻUKCZYN

29 STYCZNIA 2014 – GODZ. 13:00-15:00 JAGATOWO

29 STYCZNIA 2014 – GODZ. 16:30-18:30 ŻUŁAWA

CZWARTEK
30 STYCZNIA 2014 – GODZ. 11:00-13:00 STRASZYN

30 STYCZNIA 2014 – GODZ. 14:30-16:30 CIEPLEWO

PIĄTEK
31 STYCZNIA 2014 – GODZ. 11:00-13:00 ŁĘGOWO

31 STYCZNIA 2014 – GODZ. 14:30-16:30 RÓŻYNY

logotypy

 

Related posts