Szkoła w Borkowie otwarta!

W godzinach przedpołudniowych pomimo wolnego na dziedzińcu, parkingach, a przede wszystkim w szkole i na nowej sali gimnastycznej było bardzo głośno i tłoczno. Po raz pierwszy wielu z uczniów wraz z rodzicami miało okazję przekroczyć progi nowej sali gimnastycznej. Już całkiem oficjalnie wchodzili nowym wejściem, do szatni schodzili nową klatką schodową, odwiedzili nowe sale lekcyjne.

Uczennica przecina wstęgę - fot CW
Uczennica przecina wstęgę – fot CW

Wreszcie, po kilku miesiącach zwłoki szkoła odżyje, skończą się lekcje do późnego popołudnia, gimnastyka na korytarzu lub w małej salce. W końcu będzie miejsce do zajęć wychowania fizycznego, treningów czy zabaw z prawdziwego zdarzenia. Przedszkole będzie mogło funkcjonować samodzielnie, odrębne zamknięte wejście, domofon, bezpieczny plac zabaw.

Większa stołówka, jaśniejsza klatka schodowa, dwa patia, w tym jedno dla przedszkolaków, jedno dla dzieci ze świetlicy. Cztery nowe sale lekcyjne i to o czym pisałem już wcześniej to zmieniony plan zajęć dla dzieci.

Poza murami szkoły nowe trawiaste boisko, na którym będzie można pograć w piłkę nożną, bieżnia, skocznia. To wszystko, z czego będzie można korzystać jak tylko na dworze zagości ciepła wiosna, choć i obecnie niewiele stoi na przeszkodzie przy obecnych warunkach pogodowych.

Oficjalną uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu, następnie przyszedł czas na oficjalne przemowy. Głos zabrała p. Wójt Magdalena Kołodziejczak, Jan Kozłowski europoseł, Elżbieta Wasilenko pomorski Kurator, Ryszard Świlski v-ce marszałek, Beata Jaworowska dyrektor szkoły, Mariusz Kociński radny z Borkowa, Weronika Chmielowiec sołtys Borkowa. Fragmenty wystąpień usłyszeć można w materiale filmowym z uroczystości.

 

 

Dzieci zaprosiły znamienitych gości do przecięcia wstęgi, a następnie ks. prałat Ryszard Bugajski wyświęcił nowe obiekty. Po części przemówień głos zabrały dzieci, była recytacja wiersza, występ przedszkolaków, piosenka Adel oraz twórczość patrona szkoły w wykonaniu dzieci.

Po części oficjalnej zaciekawienie wzięło górę i wszyscy zaproszeni goście poszli obejrzeć nową część budynku. Szkoła zaczęła pustoszeć, ale to już w końcu inna, nowa, większa szkoła. Zaraz po przerwie świątecznej, a jeszcze przed feriami rozlegnie się dzwonek, a nowe korytarze, klasy, a przede wszystkim nowa sala gimnastyczna ożyje radością uczęszczających dzieci.

Kolejki do skorzystania sali tworzyły się jeszcze przed jej oficjalnym oddaniem, co świadczy jak taki obiekt był oczekiwany i pożądany w Borkowie. Cieszy fakt, że wg zapowiedzi p. wójt Magdaleny Kołodziejczak, na tej rozbudowie inwestycje w Borkowie się nie zakończą, przygotowywane będą  plany, a co za tym idzie nowe inwestycje, na które liczy cale Borkowo!

Podczas rozmowy, usłyszeliśmy, że planowane są kolejne inwestycje dotyczące obiektów szkolnych, mimo ogromnej skali dotychczasowych inwestycji, planowane jest rozbudowanie szkoły w Łęgowie o jadalnie dla dzieci. Kolejną inwestycją ma być rozbudowa nie tak dawno oddanej do użytku szkoły w Rotmance w związku z dużym obłożeniem obiektu i potrzebą powiększenia gmachu tej nowoczesnej, a jak się okazuje za małej szkoły.

Z zainteresowaniem będziemy śledzić losy kolejnych inwestycji szkolnych, tym ważniejszych, że jak padło z ust p. Weroniki Chmielowiec, „szkoła to takie serce, wokół którego wszystko się toczy”, a co zauważył również p. Mariusz Kociński, często obiekty szkolne, to centrum kulturalne i sportowe. Warto inwestować w młodzież powtarzając za p. Janem Kozłowskim, ponieważ to najlepsza inwestycja, a pieniądze wydane na miejsca do uprawiania sportu oraz edukację to najlepiej wydane pieniądze, co podkreślił p. Ryszard Śilski.

Nadmienić warto, że podczas uroczystego otwarcia obecni byli: p. Maciej Kowalczuk z-ca dep. sportu i kultury Urzędu Marszałkowskiego, p. Feliks Kłosowski z regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, p. Marek Kowalski – przewodniczący rady Gminy, Radni, Sołtysi, dyrektor Zespołu Szkół w Straszynie, pracownicy Urzędu Gminy.

O inwestycji
W ramach rozbudowy szkoły powstały cztery nowe sale lekcyjne, jadalnia (dwukrotnie większa od obecnie istniejącej), świetlica z salką do odrabiania lekcji, toalety i dwa patia, czyli wewnętrzne dziedzińce. Jedno z nich ma służyć na potrzeby jadalni (uczniowie będą mogli spożywać posiłki także na świeżym powietrzu), a drugie – przedszkola (do gier i zabaw).

Z kolei sala gimnastyczna to obiekt wolnostojący, połączony ze szkołą łącznikiem. Składa się na nią boisko o wymiarach 20 x 32 m wraz z trybunami, a także: sala do judo, salka do gimnastyki korekcyjnej, siłownia i zaplecze socjalno – sanitarne (natryski, toalety, szatnie, magazyn i in.).
Również teren wokół szkoły został urządzony pod zajęcia sportowe. Powstało boisko trawiaste do piłki nożnej, a także bieżnia trzytorowa, skocznia do skoków wzwyż i w dal oraz rzutnia do rzutu kulą.
Inwestycja pochłonęła prawie 7,5 mln zł. Część środków na ten cel gmina Pruszcz Gdański pozyskała z Ministerstwa Sportu oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

 

Galeria zdjęć z uroczystości

Related posts