Nowy sztandar Gminy Pruszcz Gdański

Sztandar Gminy Pruszcz Gdańsk wręczony. W Zespole Szkół im. Bohaterów Grudnia ’70 w Łęgowie po uroczystej Mszy św. w Kościele św. Mikołaja w Łęgowie wręczono nowy sztandar.

Uroczysta msza św. w kościele w Łęgowie zainaugurowała uroczystość ustanowienia nowego herbu oraz Sztandaru Gminy Pruszcz Gdański.

Dotychczasowy herb funkcjonował w gminie Pruszcz Gdański od  1996. Był na nim umieszczony na zielonej tarczy wizerunek gryfa, przedstawiony prawym profilem, wsparty na literze „P”, w której znajduje się motyw roślinny kłosa o 27 złotych ziarnach, symbolizujących 27 sołectw wchodzących w skład gminy. Gryf i litera „P” obrysowane są złotymi konturami.

Przyjęty wówczas herb gminy nie był opiniowany przez Komisję Heraldyczną, gdyż w 1996 r. nie było takiego wymogu.

– Ponieważ dotychczasowy herb używany jest od 17 lat, opracowując nowy projekt herbu zmieniono jedynie te elementy, które były niezgodne z zasadami heraldyki – mówiła podczas obrad listopadowej sesji Małgorzata Grzegorczyk, sekretarz gminy Pruszcz Gdański. –Główną ideą  jest zachowanie jak najwięcej dotychczasowych elementów herbu, którego wizerunek znany jest mieszkańcom od wielu lat – przedstawia sylwetkę Gryfa  wspartego na literze „P”, która stanowi symbol literowy nazwy gminy „Pruszcz Gdański”. Aby uszanować pracę rolników i wskazać, iż gmina ma charakter rolniczy, herb jest umieszczony na zielonej tarczy, symbolizującej pola.

Fotorelacja z uroczystości.

 

Related posts