Sołtys Borzęcina walczy mieczem!

Niepozorna z wyglądu sołtys Borzęcina kładzie na łopatki przy pomocy długiego miecza  swoich kolegów na treningach i turniejach szermierki historycznej

Fot. M. Bielicka, archiwum Barbary Chlebowskiej
Fot. M. Bielicka, archiwum Barbary Chlebowskiej

Barbara Chlebowska – młoda, zawsze uśmiechnięta; przygodę z Dawnymi  Europejskimi Sztukami Walki (DESW) zaczęła 6 lat temu. Szermierką historyczną zainteresował ją brat Szymon Chlebowski, zdobywca kilkunastu medali w turniejach ogólnopolskich.

Szymon walczył wówczas w Ruchu Rycerskim, z którym DESW-u nie należy mylić. Dla mnie walka w zbroi była zbyt ciężka, ale sama idea bardzo mi się spodobała. Szukając czegoś lżejszego, odkryliśmy DESW – opowiada pani Basia, która jest dziś nie tylko zawodnikiem, ale i prezesem Polskiej Federacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki FEDER. – Na początku byłam jedyną kobietą walczącą w turniejach. Teraz jest nas coraz więcej.

Szermierka jest mylnie kojarzona wyłącznie z Azją. Tymczasem europejskie historyczne sztuki walki były dużo bardziej fascynujące – zaznacza zawodniczka, która bierze udział w wielu turniejach. Na swoim koncie ma II miejsce w międzynarodowym turnieju kobiecym długiego miecza w Rybniku. Wkrótce wyjeżdża na turniej do Szwecji, imprezę będącą nieoficjalnymi mistrzostwami świata w tym sporcie.

Szermierka historyczna, jak wiele nietuzinkowych hobby, nie jest tanim sportem. Kompleksowy ubiór zawodnika, na który składa się maska, przeszywanica (pikowany kaftan), feder (turniejowy długi miecz) i rękawice ochronne to koszt rzędu ok. 2,5 tys. zł.

Ze względów oszczędnościowych trenujemy w ogrodzie przed domem albo gościnnie na szkolnych korytarzach – dodaje Barbara Chlebowska.

Fot. M. Bielicka, archiwum Barbary Chlebowskiej
Fot. M. Bielicka, archiwum Barbary Chlebowskiej

Walka federem wymaga koncentracji i wytrwałości. Trening nierzadko kończy się kontuzją – złamaniem palców dłoni, zwichnięciem nogi w kostce lub po prostu siniakami.

Raz miałam rozciętą nogę. Rana wymagała założenia szwów. Poza tym nie odniosłam jak dotąd poważniejszych obrażeń – przyznaje sołtys Borzęcina i zachęca do oglądania turniejów.

Fot. M. Bielicka, archiwum Barbary Chlebowskiej
Fot. M. Bielicka, archiwum Barbary Chlebowskiej

Najbliższa okazja ku temu będzie już w dniach 23 – 24 listopada w Zespole Szkół w Rotmance.

 

Program VIII Spotkania Miłośników Dawnego Fechtunku 2013 

Sobota, 23 listopada

9:30 – 12:00 – Warsztaty zapasów historycznych „Praktyczne zastosowanie dawnych technik bojowych”

12:15 – 14:15 – Warsztaty długiego miecza „Jak przekuć technikę w umiejętność”

16:00 – 20:00 Turniej Korda

Niedziela, 24 listopada

11:00 – 15:00 – Otwarty Turniej Długiego Miecza

15:00 – 18:00 – Turniej Zapasów Historycznych

Related posts