Otwarty Bieg Doliną Raduni w Lędowie

images-docs-urzad_gminy-aktualnosci-04_2013-509-235x160Piękny słoneczny choć bardzo zimny i wietrzny dzień przywitał miłośników biegów przełajowych w Lędowie. Po raz pierwszy wspólnie z sołectwami Lędowo i Wiślina zorganizowano imprezę na części żuławskiej. Koło Gospodyń Wiejskich z Lędowa przygotowało wspaniałą grochówkę a sołtys Wiśliny Pani Katarzyna Jażdżewska smaczne ciasto. Najmłodsi z rocznika 2005 i 2003 biegali na krótszym dystansie,  natomiast począwszy od kategorii rocznika 2002 uczestnicy imprezy pobiegli trasą 5 km do Wiśliny i z powrotem..

Tradycja biegów ulicznych w gminie nie jest długa, to dopiero druga tego typu impreza a już osiągnęliśmy godny rekord uczestnictwa  w ilości 143 osób, który w przyszłości będzie bardzo trudny do pobicia! Najstarszym uczestnikiem biegu był 78 letni Jacek Bandurski z Sopotu, a najmłodszym Jurek Błażej, który w marcu skończył 4 lata. Należy podkreślić duży wkład pracy motocyklistów pod kierunkiem Pani Danuty Suszyńskiej, nauczyciela ze Szkoły Podstawowej w Wiślinie oraz strażników gminnych na czele z komendantem Tomaszem Grabowskim w zabezpieczeniu trasy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary, wszyscy uczestnicy biegu okolicznościowe koszulki i medale. Główną nagrodę w wysokości 1200 zł w klasyfikacji najliczniej reprezentowanego sołectwa, otrzymali mieszkańcy Będzieszyna z sołtysem Adamem Myślińskim, którzy wystawili 18 zawodników spośród 210 zameldowanych.
Sponsorem tytularnym biegu była firma

IBERDROLA RENEWABLES Sp. z o.o.

Wyniki biegu:

Kategoria rocznik 2005 i młodsi:
Dziewczęta: I Wójtowicz Katarzyna – Lędowo, II Leszczyńska Zuzia – Juszkowo, III     Zbroińska Ula – Mokry Dwór
Chłopcy: I Umiński Mateusz – Rokitnica, II Landowski Dobrosław – Bystra, III Szymański Jakub – Lędowo
Kategoria rocznik 2003 i młodsi:
Dziewczęta: I Pędzik Kamila – Będzieszyn, II Hejnowska Magdalena – Wiślina, III Wiśniewska Karolina – Będzieszyn
Chłopcy: I Mańkowski Tymon – Wiślina, II Mikszuta Dawid – Straszyn, III Kwaśniewski Sebastian – Bystra

Kategoria rocznik 2000 – 2002
Dziewczęta: I Mikszuta Emilia – Straszyn, II Łachinowicz Zuzia – Mokry Dwór, III Chmurzewska Dominika – Bystra
Chłopcy: I Kopania Jan – Bystra, II Mikszuta Michał – Straszyn, III Raszeja Jakub – Przejazdowo
Kategoria rocznik 1997 – 1999
Dziewczęta: I Jankowska Sandra – Będzieszyn, II Narloch Nikola – Będzieszyn, III Jankowska Aleksandra – Będzieszyn
Chłopcy: I Bojarski Jakub – Pruszcz Gdański, Kopania Michał – Mokry Dwór, III Wozbanowicz Dawid – Straszyn

Kategoria 17 – 45 lat
Kobiety: Grzonka Kamila – Chojnice, II Waldowska Gabriela – Gdańsk, III Szemraj Magdalena – Rokitnica
Mężczyźni: I Mędyk Marcin – Koźliny, II Miklis Mariusz – Juszkowo, III Jankowski Damian – Będzieszyn
Kategoria powyżej 45 lat
Kobiety: I Kamińska Barbara, II Wojtko Henryka – Jagatowo, III Gronostaj Teresa – Radunica
Mężczyźni: I Cechman Andrzej – Jagatowo, II Tokarski Krzysztof – Żukczyn, III Niespodziński Lesław – Tczew

Klasyfikacja drużynowa na najliczniejsze sołectwo:

1.      Będzieszyn – (18 uczestników) 8,57% mieszkańców
2.      Lędowo – (16) 6,87%
3.      Wiślina – (11) 4,31%
4.      Przejazdowo – (20) 3,25%
5.      Mokry Dwór – (7) 3,18%
6.      Bystra – (11) 2,85%
7.      Radunica – (4) 0,88%
8.      Dziewięć Włók – (1) 0,73%
9.      Jagatowo – (3) 0,51%
10.  Straszyn – (19) 0,47%
11.  Rokitnica – (4) 0,39%
12.   Juszkowo – (4) 0,16%
13.  Rusocin – (1) 0,11%
14.  Rotmanka – (2) 0,08%

Źródło: Urząd Gminy Pruszcz Gdański.