Lokatorzy w nowym budynku komunalnym w Straszynie

Klucze do lokali mieszkalnych przy ul. Spacerowej w Straszynie, odebrali dzisiaj nowi mieszkańcy budynku, który został wybudowany przez Gminę Pruszcz Gdański.

Lokale o podwyższonym standardzie, w nowocześnie zaprojektowanej bryle zdecydowanie wykraczają poza standard tzw. deweloperski oferowany na rynku nowych mieszkań. Oczywiście nie są to wykończenia apartamentowe, ale takich chyba nikt nie oczekuje otrzymując niemal gotowe do zamieszkania pomieszczenia komunalne.

W standardzie wykończenia lokatorzy otrzymali wyłożone kaflami lub panelami podłogi, przygotowane do użytku łazienki, podłączone kuchenki, przygotowane do zainstalowania zlewozmywaki kuchenne oraz piece dwu funkcyjne zasilane gazem do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania CWU. Wszystkie lokale są wymalowane, czyste i gotowe do wprowadzenia się. Najemcy będą musieli po dopełnieniu formalności związanych z przekazaniem mieszkań indywidualnie podpisać umowy z dostawcami mediów i będą mogli po zdaniu poprzednich lokali i zagospodarowaniu zamieszkać w nowych mieszkaniach.

Kamienica komunalna w Straszynie

Koszty czynszu na poziomie 4,70 zł  za m2 należą do raczej niskich, dla porównania TBS Motława udostępniający mieszkania w dniu wczorajszym pobiera oprócz wkładu własnego w wys. 30% opłaty miesięczne w wys. 12 zł za m2. Do zestawienia mieszkania TBS w Pruszczu Gdańskim to koszt 9 zł od m2.

Obecna podczas przekazywania lokali p. Wójt Magdalena Kołodziejczak wspomniała, że brane jest pod uwagę przygotowanie lokali o niższym standardzie wykończenia, aby można było je udostępnić mieszkańcom, od których pobierano by jeszcze niższe opłaty czynszowe.

Nowi lokatorzy w wielu przypadkach ze wzruszeniem odbierali wydawane klucze, dziękowali i zapraszali do środka, aby zobaczyć jak wyglądają mieszkania, w których będą spędzać już najbliższe święta. Pani Wójt z zastępcą, radnymi, budowniczym i projektantami zwiedzała przekazywany budynek. Odwiedziła wszystkich nowych mieszkańców.

Nie wszyscy jednak wyrażali radość, w jednym z lokali nowi mieszkańcy skarżyli się, że niestety, ale w trzy osoby będą musieli mieszkać praktycznie w jednym pomieszczeniu, które stanowi połączenie kuchni z salonem. Lokal na pierwszym piętrze będzie także uciążliwy dla męża lokatorki, ponieważ ma on problemy z sercem i pokonywanie schodów będzie uciążliwe. Trudno będzie także z tego jednego pomieszczenia wygrodzić czy wygospodarować przestrzeń, która może być wyizolowana dla tego właśnie chorego człowieka.

Dla zaintresowanych osób w TYM LINKU galeria zdjęć z TBS Motława – można porównać standard wykończenia oraz samych lokali.