Czy posiadając e-bilet mogę podróżować bez dowodu?

Takie pytanie zostało postawione przez jedną z naszych czytelniczek. Na blankiecie e-biletu jest wydrukowana fotografia i pozornie to wystarcza do korzystania z biletu podczas podróży.

Niestety regulamin przewoźnika firmy „GRYF”, w tym wypadku mającego umowę z Gminą Pruszcz Gdański jasno precyzuje, że podróżny powinien posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość o czym mówi w paragrafie IV Bilety Miesięczne pkt. 3

Pasażerowie posługujący się biletami miesięcznymi zobowiązani są do posiadania przy sobie i okazywania na żądanie osoby kontrolującej dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz podstawę do korzystania z ulgi.

Regulamin dostępny jest TUTAJ

Pytanie oprócz konieczności posiadania dowodu podczas przejazdu, dotyczyło także obowiązku jego posiadania przy sobie. Chodziło o to, że jego noszenie przy sobie naraża nas na jego zgubę. Tutaj wytyczne MSW mówią że każdy obywatel powinien dowód posiadać, lecz nie precyzują czy przy sobie. Poszukując odpowiedzi różne internetowe fora oraz portale, generalnie przekazują, że nie ma obowiązku noszenia dowodu przy sobie.

Z pewnością nawet dla własnego bezpieczeństwa, lepiej posiadać ten dokument przy sobie, na pewno przyśpieszy i ułatwi udzielenie wszelkiej pomocy, jeżeli takowa będzie nam potrzebna.

 

Related posts