Choroba zakaźna pszczół na terenie naszej gminy

Pszczoła -żródło wikipedia
Pszczoła -żródło wikipedia

Na terenie gminy w miejscowości Straszyn stwierdzono występowanie choroby zakaźnej pszczół – zgnilca amerykańskiego. Tereny miejscowości Borkowo, Rotmanka, Straszyn, Będzieszyn, Borzęcin, Rekcin, Goszyn, Arciszewo, Borzęcin, Juszkowo, Żuława, Żuławka, Wojanowo, Żukczyn uznaje się za obszar zagrożony chorobą.

  W związku z powyższym hodowcy z w/w obszarów zgodnie z rozporządzeniem nr 2/2013 Powiatowego Lekarza Weterynarii z/s w Pruszczu Gdańskim z dnia 22 sierpnia 2013 r. podlegają nastepującym zakazom i nakazom:

1. Nakazuje się przeprowadzenie zabiegów na zwierzętach (przegląd rodzin pszczelich);
2. Zakazuje sie przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych w pasiece.
3. Zakazuje się organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół;
4. Zakazy wymienione w ust. 2 i 3 obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia.

Related posts