Rycerskie pokazy konne i ekipa telewizji w Faktorii

Pokazy rycerskie fot. M. Cabaj
Pokazy rycerskie fot. M. Cabaj

Miniony weekend obfitował w wiele wydarzeń oraz imprez artystycznych. Wszyscy, którzy wybrali się do Faktorii w Pruszczu Gdańskim oprócz przygotowanych atrakcji historycznych mieli okazję obserwować pracę ekipy telewizyjnej.

Rycerskie pokazy konne to jedna z atrakcji tego dnia. Rycerze Zakonu św. Marii w swych ciężkich kutych zbrojach dosiadali koni, by zaprezentować kunszt sprawności rycerskiej. Wielka sztuka operowania koniem w ciężkim stroju oraz sprawne posługiwanie się bronią było nie lada wyczynem. Temperatura tego dnia sprawiała, że konie nie chciały być do końca posłuszne, jeden nie tolerował jeźdźca i dwu krotnie zrzucał go z siodła.

Poza wspomnianymi pokazami konnymi, na terenie osady spotkać było można bursztyniarza przy pracy, kowala kującego miecz, czy wróżbitkę, która uczyła pisać runami. W okolicach toru łuczniczego spotykaliśmy kuglarzy, którzy pokazywali nam różne gry i zabawy plebejskie, nieopodal chatek mieszkalnych można było się poczęstować świeżym podpłomykiem, a na głowami przelatywał drapieżny ptak tresowany przez sokolnika. Po terenie osady krążyli jej mieszkańcy, którzy odpowiadali na pytania, jak się drzewiej w Faktorii mieszkało…

Ekipa TVP w Faktorii
Ekipa TVP w Faktorii

Była też jeszcze jedna niezapowiedziana niespodzianka, tego dnia kręcone były sceny do jednego z odcinków „Nie ma jak Polska” dla telewizyjnej jedynki. Jednym z miejsc poza Słupskiem, Gdańskiem, które odwiedziła ekipa była Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Odcinek kręcony w sobotę wyemitowany będzie we wrześniu.

Related posts