65 Lecie Straży Pożarnej w Jagatowie – relacja

Jubileusz 65 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie - fot. MC
Jubileusz 65 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie – fot. MC

W sobotę 17 sierpnia przy budynku remizy strażackiej miały miejsce obchody 65 lecia istnienia jednostki OSP w Jagatowie.  Jednostka OSP z Jagatowa, jedna z trzech w gminie Pruszcz Gdański, uroczyście obchodziła 65-lecie istnienia. Zaczynali bardzo skromnie, a dziś mogą się pochwalić nie tylko nowoczesnym sprzętem, ale także nowym wozem bojowym. Taki prezent sprawiła dzielnym druhom gmina Pruszcz Gdański.

 

65 lat temu jagatowską jednostkę tworzyli: Leon Merchel oraz Czesław i Józef Szudzikowie (obecnie trzej strażacy – założyciele są honorowymi członkami OSP Jagatowo), a także Józef Wójcik, Witold Ogórek, Zygmunt Smolak, Józef Stępień, Jan Miłosz, Jan Dworakowski, Tadeusz Śledziewski, Czesław Olszewski, Józef Kotas i Konstanty Kowalski.

To właśnie dzięki nim jednostka mogła obchodzić dziś piękny jubileusz.

 

Medale i odznaczenia 

Jubileusz 65 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie - fot. MC
Jubileusz 65 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie – fot. MC

Z okazji 65-lecia Zarząd Główny Związku OSP RP przyznał jednostce z Jagatowa srebrny medal „za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej”. Medalem udekorowano sztandar, który przed pięcioma laty ufundowali strażakom mieszkańcy gminy.

Najwyższe odznaczenia strażackie otrzymali strażacy – założyciele jednostki w Jagatowie, a obecnie honorowi druhowie: Czesław Szudzik, który został odznaczony Złotym Znakiem Związku oraz Józef Szudzik, któremu przyznano Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Zbigniew Lewandowski z OSP Łęgowo oraz Adam Wójcik i Roman Wójcik z OSP Jagatowo. Srebrne medale powędrowały do Magdaleny Bolck i Marka Borkowskiego z OSP Łęgowo. Brąz przyznano Karolowi Wolińskiemu z OSP Łęgowo. Ponadto, przyznano Odznaki Wzorowego Strażaka.

 

Nowy wóz bojowy 

Jubileusz 65 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie - fot. MC
Jubileusz 65 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie – fot. MC

Wręczenie odznaczeń, poświęcenie figurki Św. Floriana i tablicy pamiątkowej zwieńczyły przemówienia zaproszonych gości. Nie zabrakło ciepłych słów i symbolicznych upominków od przedstawicieli związku OSP szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także przedstawicieli policji  straży gminnej, Urzędu Marszałkowskiego i wielu innych instytucji. Największe wrażenie zrobił prezent od gminy Pruszcz Gdański. Kiedy głos zabrała wójt i druhna Magdalena Kołodziejczak, z remizy wyjechał prowadzony przez przewodniczącego rady Marka Kowalskiego nowy wóz bojowy marki Ford Transit. Oklaskom nie było końca.

 

Festyn dla mieszkańców

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, przyszedł czas na zabawę. Dla mieszkańców Jagatowa i okolicy strażacy przygotowali poczęstunek: grochówkę, kiełbaski z grilla, ciasto, kawę i herbatę. Był także popcorn dla najmłodszych, który zabawiała Ciotka Agata. Dorośli tańczyli pod remizą do późnych godzin nocnych.

Poniżej galeria zdjęć z obchodów jubileuszu.

Related posts