Już 26 września Oblężenie Jasnej Góry – czyli coś dla prawdziwych mężczyzn

W tym roku odbędzie się już czwarte Oblężenie Jasnej Góry, czyli doroczne spotkanie mężczyzn, którzy cenią swój stan, wizerunek i chcą być drogowskazem dla pokoleń. Sam wyjazd będzie kulminacją tygodniowego przygotowania w formie warsztatów online.

Przed nami kolejne Męskie Oblężenie Jasnej Góry. To już czwarte spotkanie tego typu zaplanowane na 26 września 2020. Rok ten jest szczególnym rokiem stawiającym wiele wyzwań, z którymi jako Kościół musimy się mierzyć. Dlatego coraz mocniej odkrywamy jak ważną rolę w rodzinach odgrywają mężczyźni. Jest to rola duchowych liderów dla rodzin, kapłanów biorących odpowiedzialność za życie wiarą całej rodziny.

Oblężenie Jasnej Góry program 2020

Niestety nie jest to łatwe zadanie i niewielu z nas jest w stanie je dobrze wypełnić. Dlatego podjęliśmy decyzję, by podczas tegorocznego Oblężenia Jasnej Góry podjąć właśnie temat męskiego kapłaństwa w rodzinach.

Trudności w planowaniu tegorocznego spotkania sprawiły, że postanowiliśmy zaplanować je wychodząc od głównego założenia tej inicjatywy. Oblężenie ma budować męskie środowiska w Parafiach, dlatego główny nacisk przygotowań pójdzie w kierunku zbierania mężczyzn w parafiach, by tam wspólnie przeżyć duchowe poruszenie inspirowane z jasnogórskiego szczytu.

Plan Oblężenia

Zakładamy 3 przestrzenie, w których będzie się ono odbywało.

Pierwszą z nich będzie przestrzeń modlitwy za mężczyzn i za samo spotkanie na Jasnej Górze. Podobnie jak Izraelici zdobywali Jerycho przez 7 okrążeń miasta – chcemy by nasza modlitwa trwała przez pełne 7 dni. Przez pierwsze 6 – w poszczególnych męskich środowiskach, z internetowym przekazem do wszystkich zainteresowanych. Będzie to też okazja do pokazania różnorodności charyzmatów naszych wspólnot, z zaproszeniem dla zainteresowanych mężczyzn do odkrycia własnej formacji. Zapraszamy do podjęcia tej modlitwy wszystkie wspólnoty, które angażowały się w trzy poprzednie Oblężenia.

Jasna Góra

Drugim wymiarem Oblężenia będą spotkania warsztatowe w formie online. Zaplanowaliśmy je na wieczory poprzedzające sobotnie spotkanie. Planowane warsztaty to:

  • Mężczyzna jako Mąż (warsztat budowania relacji z żoną)
  • Mężczyzna jako Ojciec (warsztat aktywnego wpływania na dzieci)
  • Mężczyzna jako kapłan (warsztat relacji między kapłaństwem służebnym (hierarchicznym) apowszechnym)
  • Młody mężczyzna (warsztat wchodzenia w dorosłość – dorastania do odpowiedzialności)

Czystość mężczyzny (warsztat radzenia sobie z własną czystością – głównie w kontekście

seksualnym)

Warsztaty te będą prowadzone w formie dwugłosu – prowadzący będą dzielić się swoim rozumieniem tematu oraz dyskutować (polemizować) z wypowiedziami współprowadzących. Warsztaty będą transmitowane na kanałach Oblężenia Jasnej Góry.
Oferta warsztatów i spotkań modlitewnych będzie tworzyła formę „szwedzkiego stołu online”, z którego mężczyźni będą mogli wybierać to, co najlepiej trafia w ich potrzeby i oczekiwania.

Sobotnie Spotkanie

Kulminacją „Oblężenia” będzie sobotnie spotkanie na Jasnej Górze, na które zapraszamy grupy mężczyzn zebranych w parafiach i w lokalnych centrach duszpasterskich. Jeśli warunki epidemiczne pozwolą – spotkamy się na jasnogórskich błoniach. Gdyby nie było takiej możliwości – przekaz z Jasnej Góry będzie docierał do parafii i miejsc, gdzie zgromadzą się mężczyźni. Program spotkania będzie obejmował:

page1image2598934944

17:00 Modlitwa na początek
17:30 Mężczyzna jako kapłan w rodzinie – konferencja

8:15 Przygotowanie Eucharystii
18:30 Eucharystia
19:30 Modlitwa i czas męskich świadectw
20:00 Konferencja Abp Grzegorz Ryś
21:00 Apel Jasnogórski (przewodniczenie Abp Grzegorz Ryś)

W procesie przygotowań do Oblężenia pomogą nam indywidualne rozważania, które zaproponujemy mężczyznom na 2 tygodnie poprzedzające Oblężenie. Przygotuje je dla nas ks. dr hab. Adam Rybicki prof. KUL, Katedra Duchowości Systematycznej i Praktycznej. Planujemy również wyposażenie parafialnych i diecezjalnych centrów Oblężenia w materiały związane z wydarzeniem, oraz w propozycje formacyjne dla mężczyzn, którzy będą zainteresowani dalszą formacją.

Po przedstawieniu tej wizji tegorocznego Oblężenia ośmielamy się prosić o wsparcie tej inicjatywy. Bardzo prosimy o zaangażowanie poprzez docieranie do parafii, kapłanów i świeckich liderów działających w Waszych środowiskach. Prosimy Was o podjęcie się przygotowania grup mężczyzn uczestniczących w tym wydarzeniu w Waszych parafiach i środowiskach.

Prosimy pomoc w rozesłaniu do nich pakietów informacji i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia tego spotkania.

Może dobrą ideą byłoby zorganizowanie w łączności z Jasną Górą lokalnych spotkań mężczyzn
w diecezjalnych sanktuariach? Pozwoliłoby to mężczyznom odkryć te miejsca jako źródła formacji i duchowej inspiracji.

OBLĘŻENIE JASNEJ GÓRY

Jest zaplanowane na 26 września. W tym roku proponujemy tygodniowe przygotowanie do tego wydarzenia. Przez cały tydzień poprzedzający „Oblężenie” będziemy zapraszali do modlitwy w różnych męskich grupach. Modlitwy te będą transmitowane przez internet, by mężczyźni mogli do nich dołączyć, a przy okazji poznawać charyzmaty różnych grup, by znaleźć grupę sobie najbliższą.

Równolegle każdego dnia zapraszamy mężczyzn na warsztaty online wg poniższego harmonogramu:

1. Niedziela 20 września, godz. 18:30 – Czy/jak czytać Słowo Boże?
Dlaczego Oblężenie trwa cały tydzień? Wprowadzenie w Oblężenie Jasnej Góry Mieczysław Guzewicz

2. Poniedziałek 21 września, godz. 18:30 – Mężczyzna – Mąż Monika i Marcin Gajdowie 45 minut, Monika i Marcin Gomułkowie 45 minut Czas na pytania i odpowiedzi

3. Wtorek 22 września 2020, godz. 18:30 – Mężczyzna kapłan – ks Wojciech Węgrzyniak
15:00 – 17:00 – dla księży, 18:30 – 20:30 – dla świeckich.

4. Środa 23 września godz 18:30 – Mężczyzna ojciec – Janusz Wardak
Robert Friedrich, pseud. Litza

5. Czwartek 24 września godz. 18:30 – Czystość – Jacek Pulikowski 45 minut
ks. Dominik Chmielewski 45 minut Część warsztatowo – dyskusyjna 30 minut

6. Piątek 25 września 2020 godz. 18:30 – Młody mężczyzna – Dorastanie do odpowiedzialności – Michał Grzanka + Janek Grzanka + Krzysztof Sowiński

https://youtu.be/PjRehjBFp90

Przygotowaniom do Oblężenia będą nam towarzyszyć indywidualne rozważania, które przygotowuje dla nas ks Adam Rybicki (teologia duchowości KUL).

Sama sobota Oblężenia to wieczorne spotkanie na Jasnej Górze, z bezpośrednim przekazem do parafii
i wspólnot zgromadzonych u siebie. Jeśli warunki pozwolą – będą mogli przybyć na Jasną Górę. Jednak sytuacja epidemiczna nie rokuje, że będzie to możliwe. Dlatego przygotowania ukierunkowujemy głównie na parafie.

Plan soboty:
17:00 Uwielbienie – rozgrzewka modlitewna
17:30 Michał Grzanka – mężczyzna jako lider w rodzinie 17:50 Jacek Pulikowski – mężczyzna jako lider w rodzinie 18:20 – Przygotowanie liturgii.
18:30 Eucharystia
19:30 Uwielbienie i świadectwa
20:15 Mężczyzna jako kapłan – Abp Grzegorz Ryś 21:00 Apel Jasnogórski – Abp Grzegorz Ryś

Uwaga – forma, prelegenci i oraz czas spotkań może jeszcze ulec zmianie

Pozostajemy (jako komitet organizacyjny Oblężenia) do pełnej dyspozycji. Z wyrazami wdzięczności

Andrzej Lewek

Opracowanie MC

Related posts