Życzymy powrotu do zdrowia Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi

Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Życzymy mu powrotu do zdrowia i współczujemy najbliższym przeżywającym trudne chwile.

Wczorajsze wydarzenia na Targu Węglowym w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spowodowały ogromny szok i niedowierzanie, że w sercu miasta, wśród tylu pozytywnie nastawionych ludzi mogło dojść do takiej tragedii.

14.01.2019 – godz. 12.00

Oświadczenie zastępców Prezydenta Gdańska, Sekretarz i Skarbnik Miasta – wygłoszone przez Aleksandrę Dulkiewicz

Wszyscy zadajemy sobie pytanie: jak do tego mogło dojść, że człowiek zaatakował nożem niewinnego człowieka. Musimy podkreślić, że prezydent Paweł Adamowicz jest osobą całkowicie otwartą. Prezydent cały czas spotykał się z mieszkańcami. To jest najważniejsza zasada jego prezydentury: bezpośredni dostęp do prezydenta, możliwość spotkania się nim w urzędzie, na ulicy, na koncercie, na ścieżce rowerowej. Wszędzie.
Przecież prezydent codziennie spotkał się z gdańszczankami i gdańszczanami w dzielnicach, na osiedlach… Przecież prezydent wcześniej chodził ulicami Gdańska i kwestował. A jednocześnie rozmawiał z każdym.
Paweł Adamowicz zawsze wsłuchiwał się w każdego. I osobiście interweniował – jeśli tylko uważał, że komuś ta pomoc się należy.
Jestem pewna, że kiedy już Paweł Adamowicz dojdzie do zdrowia, to się nie zmieni. Bo Gdańsk jest miastem solidarnym i otwartym także dzięki codziennej pracy Prezydenta Pawła Adamowicza. Zapewniamy Państwa, że to się nie zmieni.Nie wiemy dziś co kierowało człowiekiem, który zaatakował.  Ale proszę, błagam:
wyeliminujmy agresję z naszego życia codziennego. Z życia politycznego ale i każdego innego. Nie wolno nam dziś eskalować przemocy. Wiem, że gdyby Prezydent mógł teraz mówić, właśnie to by chciał nam powiedzieć.
Pamiętajmy jego słowa wypowiedziane wczoraj:
„Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. (…)To jest cudowny czas dzielenia się dobrem.
Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie”.W imieniu bliskich Pana Prezydenta, rodziny proszę aby w tej trudnej sytuacji tego dramatu nie wykorzystywać ani politycznie, ani ideologicznie.Chcę zapewnić wszystkich, że jakkolwiek mamy łzy w oczach, to Urząd służy mieszkańcom tak samo jak każdego innego dnia.

Dziękujemy za wszystkie wyrazy solidarności.

14.01.2019 – godz. 9.00

Z niepokojem śledziliśmy doniesienia z UCK o stanie zdrowia Pawła Adamowicza. Po pięcio godzinnej operacji, udało się przywrócić akcję serca i ważne są najbliższe godziny, poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek Rzecznik Prasowy Prezydenta Gdańska.

Po pięciu godzinach zakończyła się operacja Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak powiedział doktor Tomasz Stefaniak dyrektor ds.lecznictwa UCK stan Prezydenta jest bardzo ciężki. Przetoczono mu 41 jednostek krwi. Urazy po ataku nożownika były bardzo ciężkie: rana serca, przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. Teraz najważniejsze będą najbliższe godziny.
W imieniu rodziny i najbliższych współpracowników Prezydenta podziękowania zespołowi lekarzy UCK złożyła zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Dulkiewicz podziękowała także za wyrazy wsparcia i solidarności płynące do Gdańska ze wszystkich stron.
Od rana czynne będą wszystkie stacje krwiodawstwa, w których będzie można oddawać krew. W imieniu Prezydenta Adamowicza, który jest aktywnym krwiodawcą prosimy o ten gest solidarności.
W związku z tym, że świadkami ataku byli zgromadzeni licznie widzowie pod sceną został uruchomiony dyżur pomocy psychologicznej.
W związku z atakiem na Prezydenta Gdańska, który miał miejsce podczas finału WOŚP, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił całodobową pomoc psychologiczną. Wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia, mogą zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej „Fundacji Fosa” pod nr telefonu 787 960 860. Na miejscu koncertu zaraz po ataku rozpoczęło pracę czterech psychologów, którzy udzielali pomocy potrzebującym.
MC