Stara Rada Gminy podnosi podatki na kilka dni przed końcem kadencji

Rada Gminy spotkała się raz jeszcze, tuż przed upływem kadencji i podczas obrad przyjęła uchwały podnoszące podatki lokalne.

Jeszcze nie opadły emocje związane z kampanią wyborczą i wyborami na Wójta oraz do Rady Gminy, a Radni kończącej się oficjalnie 16 listopada kadencji Rady Gminy zbierają się i w ekspresowym tempie uchwalają podwyżki podatków od nieruchomości. Tym bardziej jest to zaskakujące, że oficjalnie pożegnalna sesja RG odbyła się 12 października br.

Jak informuje na swoich stronach internetowych Radio Gdańsk, podwyżki mają związek ze wzrostem cen energii oraz m. in. podwyżkami dla nauczycieli. Pada też informacja, że ta niepopularna decyzja nie ma związku z wyborami, a publikacją stawek podatków przez Ministerstwo Finansów na początku listopada. Ale czy na pewno?

Zmiany podatków jakie czekają mieszkańców i przedsiębiorców na terenie Gminy Pruszcz Gdański opisane są poniżej:

Obecnie stawka od budynków mieszkalnych wynosi 65 groszy za metr kwadratowy. Od nowego roku wzrośnie o 10 groszy – do 0,75 zł. Stawka od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to obecnie 20,3 zł i wzrośnie do 22 zł. Według radnych opozycji sposób uchwalenia tej podwyżki jest nieprzypadkowy.

– Przede wszystkim zdziwiło nas to, że odbyła się już pożegnalna sesja i zwołano nas jeszcze w starym składzie. Po drugie, dziwi nas sama chęć wprowadzenia podwyżki, ponieważ na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami pani wójt mówiła, że gmina jest w świetnej kondycji finansowej. Przy świetnej kondycji nie podnosi się podatków i to w tak dużym stopniu. Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą to on naprawdę mocno odczuje ten wzrost. Przy tysiącu metrów kwadratowych zapłaci o 1700 zł więcej! Poza tym takie decyzje nie powinny być podejmowane rękami starej rady. Wychodzi na to, że chodzi jedynie o to, aby zrzucić na nią odpowiedzialność, by nowi radni mogli wejść w nową kadencję z czystą kartą. A to oni powinni podjąć tę decyzję – mówi radna Weronika Chmielowiec.

Za podwyżką zagłosowało 12 radnych, sprzeciwiło się jej 8.

Nasuwa się pytanie, czy nad tą uchwałą nie mogła dyskutować i procedować nowa Rada Gminy.

Tekst źródłowy: Radio Gdańsk autor Sylwester Pięta/jK

(MC)