Nie głosując też głosujesz – nie siedź w domu oddaj swój głos!

Chyba wszyscy, może poza kandydatami, są już zmęczeni kampanią wyborczą. Przez wszelkie media przelewa się morze agitacji. Niemal przy wszystkich drogach krzyczą do nas plakaty wyborcze.

Do tematu wyborów podejdźmy jednak racjonalnie, nie dajmy się nakręcać, skłócać ani zniechęcać.

Po pierwsze, to że możeMY iść do wyborów to nasz przywilej i zaszczyt. To MY jesteśMY tym suwerenem, który przynajmniej teoretycznie ma najwyższą władzę. Ten znak krzyżyka, taki mały i niepozorny – to znak, o który walczą ci wszyscy, którzy chcą przez najbliższe cztery lata „reprezentować swoich wyborców” i decydować o tym co NAM najbliższe – o naszych „małych ojczyznach”.

Po drugie, dlaczego zdawać się na innych, tych, którzy podniosą się z kanapy i zagłosują, a przecież często inaczej niż MY to sobie wyobrażamy. Dlaczego przez nasze lenistwo, czy zniechęcenie, może brak wiary w siłę tego głosu zostajeMY w domu. Jak potem emocjonować się w rozmowach z rodziną, znajomymi czy też nieznajomymi, jak MY sami nie zrobiliśMY nic, aby to zmienić.

Po trzecie w wyborach biorą udział nasi sąsiedzi, znajomi, bliscy. Ci z którymi spotykaMY się na ulicy, w sklepie, urzędzie, kościele, szkole. MożeMY dać im szansę, lub ją zaprzepaścić. To w końcu oni będą decydować, na co wydać pieniądze, którą drogę zrobić, gdzie poprowadzić kanalizację, czy dojedzie do NAS komunikacja miejska, czy będzieMY chcąc dostać się do pracy, szkoły musieli kupować dwa bilety. Zgodzą się, albo też nie, czy przejąć drogę prywatną na rzecz Gminy, czy też martwcie się sami o dziury, odśnieżanie, śmieci, ceny wody itp. To oni będą decydować o tym czy wybudują kanalizację, czy może rabatę z kwiatami.

Wymieniać można bez liku, każdy dorzuci swoje trzy grosze, ale co najciekawsze już w najbliższą niedzielę, możeMY tak naprawdę o tym zadecydować MY. Ale czy chceMY, czy podniesieMY się z kanapy i wychyliMY nos za swój próg?

To są moje prywatne przemyślenia, nie mam zamiaru agitować na kogokolwiek. Ja mam swoje typy, znam lepiej lub gorzej tych którzy startują w wyborach i skorzystam ze swojego prawa, aby zagłosować. Mogę być dumny, że mam takie prawo, że jestem wolny i żyję w kraju, gdzie mogę to zrobić zgodnie ze swoimi poglądami.

Pamiętam czasy, gdzie wszelkie wybory były pod przymusem, gdzie na kogo by się nie głosowało, to i tak wybrani byli jedynie „słuszni kandydaci”.

Gdy miałem lat osiemnaście, mogłem po raz pierwszy głosować w tzw. „częściowo wolnych wyborach”. Czy zawsze wybierałem słusznie, nie koniecznie. Ale mogłem to zrobić i robiłem i tego nie żałuję!

Dzisiejszych osiemnastolatków nie trzeba namawiać, w końcu się doczekali i dla nich to zaszczyt, że mogą głosować.

Jeżeli czytają to dziadkowie lub rodzice, to może warto dać przykład wnukom, dzieciom. Niech pójdą z nami, zobaczą jak odbywa się głosowanie, gdzie to się odbywa. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Wśród tych, których wybieramy w niedzielę jest przyszły radny, wójt, prezydent, a w przyszłości może poseł, minister, premier czy Prezydent Rzeczypospolitej.

Za jakiś czas nasze dzieci, nasze wnuki będą wybierali, ale będą też wybierani.

Jeżeli już doczytałeś do tego miejsca, to znaczy że nie jest Ci obojętny los Twoich najbliższych i tych wśród których żyjesz i mieszkasz. Daj przykład, skorzystaj z przywileju wolnego dojrzałego człowieka i nie daj innym głosować za Ciebie.

 

Jako ciekawostkę dodam, że w Gminie Pruszcz Gdański jest:

 

Gmina Pruszcz Gdański
Liczba mieszkańców 28 437
Liczba wyborców 21 119
Liczba wybieranych radnych 21
Liczba okregów wyborczych 4
Liczba obwodow wyborczych 13

 

Okręg Granica okręgu Liczba mandatów Liczba wyborców
Nr 1 Sołectwo: Bogatka, Bystra, Dziewięć Włók, Krępiec, Lędowo, Mokry Dwór, Przejazdowo, Radunica, Rokitnica, Roszkowo, Wiślina, Wiślinka, Cieplewo; wieś Weselno 5 5 228
Nr 2 Sołectwo: Łęgowo, Wojanowo, Żukczyn, Jagatowo, Rekcin, Rusocin, Świńcz, Żuława, Żuławka (wieś Żuławka, wieś Malentyn), Będzieszyn, Borzęcin, Goszyn, Arciszewo 5 4 684
Nr 3 Sołectwo: Straszyn, Juszkowo 6 6 084
Nr 4 Sołectwo: Borkowo, Rotmanka 5 5 123
Ogółem: 4 21 21 119

 

Gdzie i jak głosować – link do pliku pdf

(MC)

Related posts