Chcemy autobusów ZTM w Gminie Pruszcz Gdański

Kampania wyborcza jest już w toku i w związku z tym my jako mieszkańcy możemy coś uzyskać! Niech to nie będą czcze obietnice, ani kiełbasa wyborcza. Warto przyjrzeć się i poprzeć inicjatywy, które oczekiwane są od dawna. Jeżeli uda się zrealizować ich część, a przynajmniej te, które mają szanse i są realne, będzie to z pożytkiem dla wszystkich.

Po tym długim wstępie powrócę do tematu, który lokalnie jest gorący i ważny od pewnego już czasu. Mieszkańcy chętnie skorzystają z dobrodziejstwa jakie daje komunikacja miejska Gdańska, ze względu na to, że jest duże zainteresowanie dojazdami do szkół, na uczelnie, szpitali, ośrodków zdrowia, czy też pracy. Tym bardziej, że autobusy ZTM-u dojeżdżają do m. in. Pruszcza Gdańskiego.

Przykładowa linia autobusowa, która mogła by objeżdżać z Gdańska, Borkowo po Straszyn i potem przez Rotmankę z powrotem do Gdańska, druga z Gdańska przez Borkowo z powrotem do Gdańska itp. Propozycji i rozwiązań może być wiele, ale najważniejsze, aby była wola na negocjacje i zaproszenie do Gminy Pruszcz Gdański przewoźnika innego niż gminny.

Rozmumiem intencje, że obecny przewoźnik tworzy komunikację dla całej Gminy, ale mieszkańcy dojeżdżający nie tylko do centrum Gdańska muszą płacić podwójnie, raz u lokalnego przewoźnika, a drugi w ZTM-ie. Lepszy i tańszy byłby jeden bilet, tym bardziej że obejmować może „Metropolię”, czyli przejazd różnymi środkami transportu w kilku gminach.

Postarajmy się więc jako wyborcy, którzy wbrew opinii mamy jednak wpływ na tych których wybieramy oraz kogo wybieramy, aby także nasze cele były ważne nie tylko dla nas, ale dla tych, których wkrótce wybierzemy!

Poniżej zamieszczam link do inicjatywy związanej właśnie z wprowadzeniem na przynajmniej część Gminy komunikacji miejskiej ZTM.

Chcemy autobusów ZTM w Gminie Pruszcz Gdański

 

Pragniemy zwrócić uwagę władz na problem braku integracji komunikacyjnej Gminy Wiejskiej Pruszcz Gdański z największymi aglomeracjami graniczącymi z nami. Nasze dzieci, wnuki, seniorzy i osoby pracujące z Borkowa, Straszyna, Rotmanki, Juszkowa, Łęgowa, Cieplewa, Rokitnicy, Radunicy i innych wsi jadąc do urzędu, pracy czy szkoły, muszą korzystać z dwóch różnych przewoźników – gminnej komunikacji Gryf, a na terenie Gdańska i Pruszcza z transportu ZTM. Tym samym muszą posiadać dwa odrębne bilety. Największe miejscowości leżące w bliskim sąsiedztwie Gdańska są jego „sypialnią”, a mieszkańcy pracują i uczą się na terenie aglomeracji zarówno gdańskiej jak i pruszczańskiej. Naturalnym byłoby zintegrowanie transportu, wprowadzenie autobusów ZTM na teren naszej gminy, co wprowadziłoby jednolity bilet dla Gdańska, naszej Gminy i Miasta Pruszcz Gdański.
Władze gminy, a w szczególności wójt Magdalena Kołodziejczak wielokrotnie na zebraniach wiejskich i sesjach podkreślała brak możliwości głównie finansowych ale i organizacyjnych wprowadzenia ZTM na teren gminy. My zaś uważamy, że linie ZTMnp. do Straszyna, Borkowa, Juszkowa czy Rotmanki byłyby rentowne. Znalazłyby się  również linie nierentowne, ale transport jest dziedziną, do której samorządy zawsze dokładają, przecież obecnie też tak jest. Szczycimy się, że jesteśmy gminą bogatą i to prawda. Dlatego należy zadbać o środki na przeorganizowanie transportu i wprowadzenie ZTM a  tam gdzie nie będzie to możliwe zadbanie o transportowe potrzeby mieszkańców innymi środkami.
Jako Stowarzyszenie widzimy potrzebę zmian. Prosimy, podpisz petycję, nie zapomnij potwierdzić jej podpisania. Od razu dostaniesz email zwrotny.

Inicjatorzy:
Weronika Chmielowiec –
prezes stowarzyszenia, radna

Karol Kardasiński – członek stowarzyszenia, radny

Chcemy autobusów ZTM w Gminie Pruszcz Gdański

 

MC

Related posts