Niezwykła postać łącząca historycznie dwie miejscowości Oliwę i Łęgowo…

„Blask żywota Iwo Rewedera” to edukacyjny film podążający śladami zakonnika, który żył w XVIII wieku. Świątobliwy cysters był przeorem Oliwskim dzisiejszej Katedry. W zabytkowej „Kaplicy Pięciu Ran” znajduje się inskrypcja upamiętniająca Jego postać.

O. Iwo Roweder większość życia spędził jednak w… Łęgowie, gdzie w 2009 roku dzięki staraniom Ks. Proboszcza Grzegorza Rafińskiego odkryto miejsce Jego pochówku. Cysters spoczywa, zgodnie z własnym życzeniem, w krypcie w przedsionku kościoła w Łęgowie pw. Św. Mikołaja, którego jest budowniczym. Zabytkowa budowla skrywa wiele tajemnic. Niewątpliwie część z nich udało się ocalić od zapomnienia dzięki książce „Życie dla Boga i dla bliźnich” będącej inspiracją dla pomysłodawców produkcji filmowej.

Miejsce pochówku w przedsionku Łęgowskiego Kościoła

Przygotowania do realizacji trwały przeszło pół roku. Przeniesienie się do czasów O. Iwa to nie lada wyzwanie. Nie sposób zamknąć całej historii w paru minutach prezentacji. Dziś wiele przedsięwzięć zapoczątkowanych przez cystersów ma kontynuacje współcześnie. W Łęgowskiej świątyni są na to namacalne dowody. W prezbiterium znajduje się cudowny Obraz MB Rokitniańskiej przyświecający idei utworzonego przed dekadą w Łęgowie Sanktuarium Pojednania. Także przepiękne pocysterskie ołtarze, liturgiczne naczynia, księgi oddają duchowość naszego bohatera, którą od 25 lat promuje kustosz miejsca (jednocześnie dr biblista i wykładowca Gdańskiego Seminarium Duchownego) ks. Grzegorz Rafiński.

Kaplica Pięciu Ran w Katedrze Oliwskiej i scena mszy przedsoborowej w szatach pożyczonych od Gdańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej

Nad realizacją pracowali profesjonaliści z pełnym zaangażowaniem. Nagrania trwały 2 noce – w niedostępnych dla zwiedzających wnętrzach Oliwskich przemykają się postacie prawdziwych Ojców Cystersów. Na ekranie niebiańska odsłona Kościoła pw. Św. Mikołaja w Łęgowie do którego zwiedzania zachęcamy. Dziękujemy za okazaną pomoc-Dyrekcji Przedszkola Słoneczna Kraina w Łęgowie, Pracowni Florystycznej Floridius z Łęgowa, firmie Offstage, Genezis film, Grupie Profit, Studiu nagrań Tercja oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego dzieła. Światełko obecności tytułowego bohatera można odnaleźć w kilku miejscach w Polsce – więcej informacji w podanych w filmie materiałach źródłowych albo na stronie internetowej parafii łęgowskiej www.legowo-sanktuarium.pl

Premiera filmu wkrótce – dla pielgrzymów będzie on dostępny w Domu Pojednania w Łęgowie, gdzie można się posilić i pospacerować na Drodze Pojednania.

UGPG

Related posts