Wakacje na półmetku a studenci (III wieku) w akcji

Kolejne zajęcia w ramach Akademii Seniora i kolejny wyjazd w teren. Tym razem studenci zwiedzili gminne parki podworskie w Wojanowie, Będzieszynie, Arciszewie i Rekcinie.

Oprowadzali po nich i opowiadali o stojących niegdyś obok nich dworach, dwaj historycy z wykształcenia, Marek Kozłow i Bartek Gondek. A wójt, Magdalena Kołodziejczak mówiła o odbywającej się aktualnie w Będzieszynie i Wojanowie rewaloryzacji obu parków.

Na szczęście wczoraj aura była łaskawsza i zamiast męczącego upału mieliśmy przyjemną temperaturę na spacer. Wiedza przekazana przez przewodników na tyle zaabsorbowała uwagę seniorów, że czekające na nich w parku kiełbaski z grilla o mały włos, a wyschłyby na wiór. Na szczęście nie dopuścili do tego dwaj „kucharze” z Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie w osobach jego dyrektora, Grzegorza Cwalińskiego oraz Karola Lipskiego, kierownika ds. sportu i obsługi klienta. Z pomocą pospieszył również sołtys Rekcina, Bogdan Laskowski.

Warto wiedzieć, że na terenie gminy Pruszcz Gdański rosną potężne, kilkusetletnie drzewa będące pomnikami przyrody. Warto pamiętać, że nie jest to widok codzienny, a zatem niezwykle atrakcyjny sam w sobie.
Szlak poprowadzi nas śladami wspaniałego starodrzewu, kaskadowych stawów i wyjątkowych gatunków rodzimych roślin. Te niezwykłe okazy rosły i rosną na terenie dawnych parków przy dworkach, których na tym terenie było swego czasu całkiem sporo. Właśnie tymi parkami zajęła się gmina przeprowadzając do tej pory rewitalizacje trzech z nich. Są to zielone kompleksy w Arciszewie, Rekcinie i Rotmance.
Obecnie gmina przywraca dawną świetność dwóm pozostałym podworskim parkom w Wojanowie i w Będzieszynie. Całość stanowić  wówczas będzie „Szlak Parków Podworskich”.

UGPG

Related posts