Aleja Ofiar 10 kwietnia i Kasztanowa w Borkowie oddana do użytku

23 lipca 2018 roku oddano do użytku kolejny etap Alei Ofiar 10 kwietnia wraz z fragmentem ul. Kasztanowej i dobiegającymi do niej ulicami. Inwestycja budowlana obejmowała budowę kanalizacji deszczowej wraz budową dróg, chodników i oświetlenia, którego koszt to 1 360 000 zł.

Oddana do użytku inwestycja znacząco poprawia komfort życia okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim podnosi ich bezpieczeństwo. Ostatniej jesieni, zimy i wiosny dotarcie w te strony Borkowa graniczyło z cudem, mieszkańcy ryzykowali zakopaniem się lub zniszczeniem auta. Dzieci docierające do szkoły musiały chodzić w kaloszach lub innym wysokim obuwiu. Wszelkie służby od komunalnych po ratownicze miały również nie lada wyzwanie z dotarciem.

Ul. Wierzbowa w Borkowie – fot. M. Cabaj

Obecnie oprócz dojazdu do tej części Borkowa, drogi wykorzystywane są przez mieszkańców Nowego Horyzontu i dalszych części osiedla w związku z trwającym remontem ul. Akacjowej oraz utrudnieniami na ul. Starogardzkiej (DK22). Przejeżdża też tędy czasowo PKS, który komunikuje Borkowo z Gdańskiem. Być może warto, aby autobus w jedną lub drugą stronę przejeżdżał właśnie Kasztanową i Aleją Ofiar co w połączeniu z Akacjową dawało by mieszkańcom bliższy dostęp do przystanków.

Ul. Wierzbowa w Borkowie – fot. M. Cabaj

Przy całym pięknie tej dobrej i potrzebnej inwestycji na uboczu zostali mieszkańcy ulicy Wierzbowej, którzy nie dość że do Alei Ofiar 10 kwietnia docierają w tragicznych warunkach, to nie zostali uwzględnieni przy projektowaniu i budowie chociażby kanalizacji burzowej. Natomiast o kanalizacji sanitarnej chyba mogą zapomnieć i pozostaną z szambami jako jedyni w piękniejącym Borkowie. Problemem jest własność drogi, którą mieszkańcy chcieli by przekazać do Gminy, ale nie ma na to zgody ze strony Rady Gminy oraz funkcjonujących obecnie przepisów. Jest za tem nadzieja na poprawę losu w zbliżających się wyborach. Tak jak można zmienić radnych, tak można i zmienić przepisy.

 

Jeszcze raz jednak warto podkreślić, że wszelkie inwestycje wpływają na życie i komfort mieszkańców, ze wszystkich należy się cieszyć. Zainwestowane pieniądze zwrócą się z nawiązką wraz z dalszą jak widać szybką rozbudową Borkowa, jak również całej Gminy, w której coraz chętniej przybywają i osiedlają się nowi mieszkańcy, co nie jest bez znaczenia we wpływających podatkach.

Kibicujemy i wspieramy wszelkie inicjatywy i inwestycje budowlane prowadzone przez Gminę, ponieważ jest to nasze wspólne dobro!

Related posts