Obchody Marszu Śmierci w Juszkowie i w Straszynie

W najbliższą niedzielę w Juszkowie i w Straszynie odbyły się uroczystości poświęcone 73 rocznicy Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof.

Obchody rozpoczęła msza św. w kaplicy parafii pw. błogosławionego Jerzego Popiełuszki w Juszkowie. Po jej zakończeniu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika – obelisku upamiętniającego tragiczny marsz więźniów, a także zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty.
W Straszynie uroczystości odbyły się ok. godz. 14 na placu przy Mediatece (ul. Dworcowa). Tutaj również odsłonięty został pomnik – obelisk.

25 stycznia 1945 roku komendant obozu koncentracyjnego Stutthof, Paul Werner Hoppe, zarządził rozpoczęcie ewakuacji obozu. Trasa ewakuacji prowadziła przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Straszyn, Łapino, Kolbudy, Niestępowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno, Luzino, Godętowo do Lęborka. Przewidywano marsz 7-dniowy. Łącznie na trasę tragicznego marszu śmierci wyszło ponad 11 000 osób, przeżyła połowa. Więźniom rozdano trochę obozowej odzieży i koców oraz prowiant składający się z około 500 g chleba i około 120 g margaryny lub topionego sera. Większość wygłodniałych więźniów zjadła otrzymaną żywność od razu, dalej maszerując bez jedzenia. Kolumny więźniów przebywały codziennie ponad 20 km, brnąc w głębokim śniegu, przy temperaturze -20°C.

Kwiaty i znicze pod obeliskami w Juszkowie i w Straszynie

Pomnik odsłoniła wójt gminy Pruszcz Gdański, Magdalena Kołodziejczak w towarzystwie przewodniczącego Rady Gminy, Marka Kowalskiego, a zgromadzeni na obchodach złożyli pod nim kwiaty i zapalili znicze.

Podobne uroczystości odbyły się w Straszynie na placu przed Mediateką. Tu także stanął kamienny obelisk poświęcony pamięci więźniów obozu koncentracyjnego.

UGPG