Najmniejsze kino w Pomorskiem powstało w Cieplewie!

Najmniejsze kino w województwie pomorskim zostało uroczyście otwarte w czwartek, 26 stycznia 2017 w Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie. Kameralną, 20-osobową salę otworzyli Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański i Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP, a gośćmi specjalnymi wydarzenia były Joanna Jasińska-Koronkiewicz, reżyserka filmów animowanych i Ewa Sobolewska, producentka bajek artystycznych i animatorka kultury. 

Kino w Cieplewie

Od kilku lat ośrodek w Cieplewie aktywnie promuje sztukę teatralną i filmową wśród mieszkańców wsi. Działające tu Kino za Rogiem przywróciło mieszkańcom gminy Pruszcz Gdański i okolicznych miejscowości dostęp do filmów na dużym ekranie. KZR w Cieplewie nie wyświetla wprawdzie najnowszych superprodukcji hollywoodzkich, ale widzowie mogą tu poznawać najciekawsze tytuły polskiej i europejskiej kinematografii, w tym także obrazy nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Dzięki współpracy z łódzką Filmówką, OKSiBP cyklicznie prezentuje dorobek jej studentów. Wiejskie kino jest też doskonałą alternatywą dla trójmiejskich multipleksów, gdyż bilety na każdy film w Cieplewie kosztują zaledwie 5 zł, z czego chętnie korzystają zorganizowane grupy uczniów, nawet z gdańskich szkół. Najmłodsi i nastolatki chętnie korzystają też z organizowanych w placówce warsztatów filmowych i okołofilmowych, realizowanych przy współpracy np. z organizatorem najstarszego i największego polskiego festiwalu twórczości dla dzieci – poznańskiego Ale Kino!

Kino w Cieplewie

– W nowo zaaranżowanej sali, od lutego będzie funkcjonować najmniejsze w Pomorskiem kino repertuarowe – zapowiada Grzegorz Cwaliński. – W każdą niedzielę będą tu odbywały otwarte, familijne seanse artystycznych filmów młodego widza, w tym projekcje najwspanialszych krótkometrażowych baśni i bajek polskich, wyprodukowanych przez TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Niewielkie pomieszczenie będzie też ogromnym atutem w prezentacji monodramów i lalkowych spektakli teatralnych dla najmłodszych. Widzów i scenę dzieli tu minimalna odległość, więc każde dziecko będzie miało lalki i aktorów dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ułatwi to również prowadzenie warsztatów teatralnych dla niewielkich grup uczestników. Ponadto będzie to sala debiutów scenicznych uczestników zajęć z zakresu edukacji artystycznej organizowanych w naszym ośrodku: muzycznych – wokalnych i instrumentalnych, teatralnych etc.

Kino w Cieplewie

Patronką nowej sali kinowej w OKSiBP została Apolejka – bohaterka animowanej bajki „Apolejka i jej osiołek” (w reż. J. Jasińskiej-Koronkiewicz), która… pojawiła się w Cieplewie osobiście! W filmową królewnę wcieliła się Dominika Nietupska, która do tej roli została wybrana specjalnie zorganizowanym w castingu. Nawiązań do treści filmowej bajki w programie gali było więcej, np. drewniany wózek wypełniony po brzegi czerwonymi jabłkami i straganiarka częstująca owocami gości przybyłych na pierwsze seanse w nowej sali. Jeszcze tego samego dnia można było poznać w całości historię Apolejki w reż. J. Jasińskiej-Koronkiewicz, wyprodukowaną przez TV Studio Filmów Animowanych z Poznania. Była to pomorska premiera tego filmu na dużym ekranie.

Kino w Cieplewie

Na pierwsze filmowe spotkania z niezwykłymi bohaterami, wspaniałymi historiami i ciekawymi rozwiązaniami plastycznymi animacji z poznańskiej wytwórni OKSiBP Cieplewo zaprasza milusińskich w ramach Bajkowej Niedzieli 5 lutego 2017 r., o godzinie: 11:15.

Wstęp 5 zł, liczba miejsc ograniczona.

Anna Sychta

Related posts