Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą

Zima to ciężki okres także dla ptaków. Warto je dokarmiać, ale należy robić to odpowiedzialnie – inaczej wyrządzimy więcej złego niż dobrego.
 Ptaki dokarmiamy tylko podczas mrozów, nigdy przed, gdyż możemy spowodować, że nie odlecą do ciepłych krajów – wyjaśnia Patrycja Weihs, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański.

Karmnik dla ptaków powinien być tak skonstruowany, żeby ochronić karmę nie tylko przed psami czy kotami, ale też jej zamoknięciem. Co można wkładać do karmnika?
– Najlepiej kaszę, ziarna zbóż, suszone owoce, specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków – wymienia Patrycja Weihs.
Czego nie należy umieszczać w karmniku?
– Chleba, pokarmów solonych w tym solonej słoniny oraz pokarmów spleśniałych – zastrzega.

Spożywany przez długi okres chleb wywołuje u ptaków schorzenia układu pokarmowego, chroniczną biegunkę i wywołuje chorobę zwaną kwasicą. Chleb zawiera sól, a ta zaburza gospodarkę wodną organizmu, co może prowadzić nawet do śmierci. Ponadto, osłabione chorobą ptaki wodne często przymarzają do lodu.

Łabędzie i kaczki dokarmiamy ziarnami kukurydzy, zbożem (płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż), surowymi bądź gotowanymi bez soli, drobno pokrojonymi warzywami (gotowane ziemniaki, buraki pastewne, marchewka, kapusta). Pokarm wykładamy na brzegu tylko w takiej ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast – jeżeli wyłożymy go za dużo karma spleśnieje lub zamarznie i spożyta przez ptaki może im zaszkodzić.

Dokarmianie ptaków jest zadaniem odpowiedzialnym, lepiej nie dokarmiać ptaków wcale niż robić to źle.

Magdalena Bielicka

Related posts