Co zrobić, gdy potrącimy zwierzę

W ciągu ostatnich paru dni Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański kilkukrotnie interweniowała w przypadkach potrąconych zwierząt: kotów, sarny i łabędzia.

 Niewiele osób jest świadomych tego, że zgodnie z prawem kierowca, który potrącił zwierzę, ma obowiązek mu pomóc – wyjaśnia Tomasz Grabowski, komendant Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański. –  Zgodnie z Artykułem 25 Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb. Niestety, najczęściej kierowcy uciekają z miejsca zdarzenia, pozostawiając ranne wierzę na pastwę losu i stwarzając zagrożenie dla innych kierowców.
Tymczasem powinni bezzwłocznie wezwać pomoc, na przykład straż gminną.
– Kiedy jednak zwierzę porusza się samodzielnie, należy je pozostawić w spokoju, nie gonić, nie próbować łapać, by nie narażać na dodatkowy stres – dodaje komendant.
Jeżeli zauważyłeś potrącone zwierzę na terenie naszej gminy zadzwoń na numer alarmowy Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, tel. 664 430 371 lub poinformuj o zdarzeniu Komendę Powiatową Policji w Pruszczu Gdańskim, tel.: ( 58) 78 54 222 – dyżurny lub tel. 997, tel. 112.

Magdalena Bielicka

Related posts