Nietrzymanie moczu – kiedy potrzebna jest operacja

Według raportu International Continence Society z 2003 r. nietrzymanie moczu jest najczęściej notowaną chorobą społeczną dotykającą kobiety. Szacuje się, że w Polsce schorzenie to dotyczy aż 4 milionów osób, w tym głównie kobiet. Część chorych może być z powodzeniem leczona metodami nieingerencyjnymi, kiedy jednak nietrzymanie moczu wymaga bezwzględnej ingerencji chirurgicznej?

Nietrzymanie moczu (inkontyencja) jest przewlekłą chorobą społeczną polegającą na niekontrolowanym wydalaniu moczu. Wyróżniono kilka rodzajów inkontynencji, w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu o podłożu neurologicznym i inne. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu jego wypływ może być spowodowany rozluźnieniem mięśni na skutek aktywności fizycznej, kichnięcia, kaszlu czy śmiechu, czyli czynności, które w zdrowym organizmie nie powodują żadnych dysfunkcji. W miarę postępu choroby gubienie moczu pojawia się podczas chodzenia, a z czasem także bez wyraźnego wysiłku fizycznego. Osoby cierpiące na tę chorobę borykają się nie tylko z oczywistymi jej skutkami, ale także z towarzyszącym im na co dzień stresem, wstydem oraz zażenowaniem. W grupie ryzyka są panie dojrzałe, które rodziły siłami natury oraz kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć statystyki podają, że problem ten coraz częściej dotyczy również kobiet po trzydziestce oraz mężczyźn z przerostem gruczołu krokowego.

Obecnie w terapii nietrzymania moczu stosowanych jest wiele metod zachowawczych, które przynoszą doskonałe rezultaty. Nie są to jednak techniki korzystne dla każdego i część pacjentów musi się liczyć z koniecznością ingerencji chirurgicznej (więcej przeczytasz na Tourmedica.pl).

Kiedy do chirurga z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu

Do leczenia operacyjnego w nietrzymaniu moczu kwalifikowani są pacjenci, u których metody zachowawcze nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, pacjenci ze znacznym nasileniem objawów, a także osoby ze współtowarzyszącymi chorobami o podłożu neurologicznym i mężczyźni po przebytych zabiegach w obrębie gruczołu krokowego. Terapia metodami chirurgicznymi wymaga ostrożnego i indywidualnego podejścia do każdego przypadku, gdyż odpowiedni dobór procedury wpływa na optymalizację skuteczności danej procedury. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu spowodowanego czynnikami anatomicznymi stosuje się m.in. zabieg załonowego podwieszenia szyi pęcherza (wariant Burcha oraz coraz rzadziej stosowany zabieg MMK). Procedury te wykazują 90% skuteczność tzw. wyleczeń wczesnych oraz 80-85% po 5 latach od zabiegu. Wariant laparoskopowy zabiegu Burcha (kolposuspensja metodą Burcha) powoduje znacznie mniejsze dolegliwości pooperacyjne oraz krótszy okres rekonwalescencji. Skuteczność tej metody we wczesnym okresie po operacji jest porównywalna z metodą klasyczną, jednak efekt długoterminowy jest statystycznie zróżnicowany (30-90%) i zależny od ośrodka operującego.

Pośród operacji małoingerencyjnych wykorzystywanych w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżnia się szereg metod laparoskopowych, w tym procedur typu sling, czyli operacji pętlowych, które jednak wykazują duży odsetek powikłań oraz wysoce skutecznych metod TVT i TOT z zastosowaniem slingu syntetycznego. TVT jest metoda dającą rzadkie powikłania i dobre efekty terapeutyczne zarówno w krótkim, jak i długim okresie po zabiegu. Podobną charakterystyką cechuje się metoda TOT, jednak (wg serwisu nmt.pl) brak jest wyników odległych co do skuteczności tej procedury.

W przypadkach nietrzymania moczu spowodowanego tzw. niedomogą zwieraczową przeprowadza się wspomniane już wyżej operacje pętlowe, zastosowanie wstrzyknięć oraz implantów okołocewkowych, a także wysoce kosztowne, choć niewątpliwie bardzo skuteczne operacje wszczepienia sztucznego zwieracza.

Nietrzymanie moczu jest chorobą, która nieleczona wykazuje progresję prowadzącą do pojawienia się objawów, które trudno opanować za pomocą leczenia zachowawczego. W przypadku konieczności zastosowania leczenia chirurgicznego warto poradzić się doświadczonego specjalisty, który dobór metody operacyjnej dostosuje do naszych indywidualnych uwarunkowań, mając na uwadze nasze bezpieczeństwo oraz wysoką efektywność terapii.

(EZ)

Related posts

One Thought to “Nietrzymanie moczu – kiedy potrzebna jest operacja”

  1. emila

    Nietrzymanie moczu to ie łatwy temat moja mama boryka sie z tym problemem juz od pół roku ale stosuje na razie tena pants takie pieluchomajtki i na razie pomagaja są chłonne i wygodne.

Comments are closed.