Kolej na mediatekę!

Uwaga, uwaga! Na stację Straszyn – Prędzieszyn wjechał ekspres do kultury! W asyście megafonów i konduktorskich gwizdków w widowiskowy sposób otworzyliśmy nowy obiekt kulturalny w gminie.

 

Na zdjęciu od lewej: dyrektor oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku Tomasz Czabański, ks. Ryszard Bugajski, wicemarszałek Ryszard Świlski, marszałek Mieczysław Struk, wójt Magdalena Kołodziejczak oraz przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski
Na zdjęciu od lewej: dyrektor oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku Tomasz Czabański, ks. Ryszard Bugajski, wicemarszałek Ryszard Świlski, marszałek Mieczysław Struk, wójt Magdalena Kołodziejczak oraz przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski

Pierwsza wiejska mediateka w Polsce, pierwsza w powiecie siedziba organizacji pozarządowych i pierwsze  w powiecie archiwum cyfryzujące taśmy VHS i stare negatywy – gmina Pruszcz Gdański odrestaurowała budynek dawnego dworca PKP, by stworzyć prawdziwą perełkę kultury i integracji mieszkańców.
 Warto mieć marzenia, a ten obiekt jest najlepszym tego dowodem – mówiła podczas uroczystego otwarcia mediateki wójt Magdalena Kołodziejczak, przypominając historię przejęcie niszczejącego po likwidacji linii kolejowej budynku dworca: – O pomyśle utworzenia siedziby organizacji pozarządowych opowiedziałam posłowi Stanisławowi Lamczykowi. Ten skontaktował mnie z dyrektorem oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku Tomaszem Czabańskim. To było cztery lata temu.

Pierwsza w Polsce wiejska mediateka to również pierwsze w powiecie archiwum społeczne
Pierwsza w Polsce wiejska mediateka to również pierwsze w powiecie archiwum społeczne

Gmina przejęła obiekt 3 lata temu. Zgodnie z projektem został odrestaurowany i rozbudowany.  Inwestycja pochłonęła 3,5 mln zł (nie licząc wyposażenia, które kosztowało 300 tys. zł).

W uroczystym otwarciu wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który uznał inicjatywę gminy za godną naśladowania, zwłaszcza przy obecnym trendzie, kiedy biblioteki, zamiast rozwijać i unowocześniać, likwiduje się.

Nazajutrz po otwarciu przez oficjeli, miał miejsce Dzień Otwarty Mediateki dla mieszkańców gminy. Były koncerty, wernisaż, konkursy i spotkania z organizacjami pozarządowymi.

W straszyńskim obiekcie, podlegającym OKSiBP w Cieplewie, będą się odbywały zajęcia malarstwa, rysunku, ceramiki, a nawet szydełkowania. Ponadto: warsztaty fotograficzne, dziennikarskie/radiowe oraz emisji głosu (z wykorzystaniem studia nagrań), kameralne koncerty, wystawy obrazów i rękodzieła, wieczory poetyckie, spotkania autorskie z pisarzami i podróżnikami, dyskusyjny klub książki, a także lekcje biblioteczne dla szkół.
 Zapraszam w podróż do kultury, czytelnicza oraz integracji – zachęca kierownik Grażyna Goszyńska.

Magdalena Bielicka

Related posts