Rehabilitacja potrafi zdziałać cuda

Przekonał się o tym każdy, kto trafił do specjalisty po wypadku, udarze, czy z bólem kręgosłupa. Wielu dolegliwości, a w konsekwencji pogorszenia sprawności  można jednak uniknąć lub odsunąć je w czasie. O profilaktyce i nie tylko opowiada doktor Aldona Nawrot z Poradni Rehabilitacyjnej Lech- Med w Pruszczu Gdańskim.

Ruch może zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu – cytuje doktora Wojciecha Oczko lekarka Aldona Nawrot
Ruch może zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu – cytuje doktora Wojciecha Oczko lekarka Aldona Nawrot

Pacjentów poradni rehabilitacyjnej można podzielić na kilka grup.
– Najliczniejszą stanowią osoby starsze cierpiące na zwyrodnienia stawów – mówi doktor Aldona Nawrot. – Zwyrodnienie to nic innego jak zużycie stawów, najczęściej kolanowego lub biodrowego. Pojawia się wówczas ból, a tym samym problem z poruszaniem.

Zwyrodnień stawów nie unikniemy, ale jeśli dzięki ćwiczeniom i zabiegom fizjoterapeutycznym dłużej możemy cieszyć się sprawnością, warto podjąć wyzwanie.
 Brak ruchu często sprzyja otyłości, która zmniejsza naszą aktywność ruchową.  To błędne koło, przyspieszające proces zwyrodnieniowy – wyjaśnia lekarka  i zachęca do uprawiania sportu. – Wystarczy szybki spacer, najlepiej z kijkami, bo wtedy wysiłek jest rozkładany równomiernie lub jazda na rowerze. Ważne, by ta rekreacja była systematyczna.  

Druga poważna grupa pacjentów to osoby po udarach.
 Kiedy udar nie jest bardzo rozległy, rehabilitacja pozwala powrócić do pełnej sprawności – przekonuje specjalistka. – Najważniejszy jest w tym przypadku pierwszy rok. To co się w tym czasie wypracuje, rzutuje na dalszym życiu pacjenta.

Do poradni rehabilitacyjnej trafiamy również po urazach (złamania, zwichnięcia, skręcenia),  kiedy cierpimy na choroby przewlekłe (stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce), a także w przypadku bólów kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia (praca biurowa + odpoczynek np. przed telewizorem).

Zajęcia z rehabilitantem to jedno, jednak równie ważne są ćwiczenia indywidualne w domu.
– Samodzielna praca, jaką wykona pacjent, jest bardzo ważna – mówi doktor Nawrot. – Podczas wizyty zawsze zadaję „pracę domową”.
Tym artykułem rozpoczniemy nasz cykl edukacyjny w zakresie zdrowego kręgosłupa i stawów. W kolejnych tekstach będziemy wraz z rehabilitantem podpowiadali ćwiczenia, jakie można wykonać w domu, by zadbać o swoje samopoczucie.

Magdalena Bielicka

Related posts