Podsumowanie akcji „Znicz 2016”

Policjanci z komendy powiatowej policji w Pruszczu Gdańskim oraz podległych komisariatów czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli w drogę, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich. W zabezpieczeniu akcji „Znicz” na terenie powiatu gdańskiego brało udział 170 policjantów w tym 64 z wydziału ruchu drogowego.

Akcja Znicz 2016
Akcja Znicz 2016

Policyjna akcja „Znicz 2016” na terenie całego kraju trwała łącznie 6 dni od 28 października do 2 listopada. Podczas jej trwania w powiecie gdańskim doszło do dwóch wypadków drogowych w Grabinach Zameczku gmina Suchy Dąb oraz w Rekcinie gmina Pruszcz Gdańsku. W obu przypadkach ranni zostali kierowcy. Nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowywali się w sposób rozważny i rozsądny.

Zatrzymano 7 nietrzeźwych kierujących w tym 15-latkę, która kierowała samochodem będąc po użyciu alkoholu. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Za jazdę po użyciu alkoholu grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 1 roku. Nieletnia 15-latka zostanie przesłuchana przez sędziego rodzinnego. Stróże prawa odnotowali 23 kolizje drogowe. Jedną z nich spowodował nietrzeźwy rowerzysta, który miał w wydychanym powietrzu 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci skontrolowali łącznie 256 pojazdów, wystawiono 104 mandaty karne w tym 10 dla osób pieszych.

Akcja Znicz 2016
Akcja Znicz 2016

Podczas akcji „Znicz 2016” nad bezpieczeństwem podróżnych czuwała zwiększona liczba policjantów. Na terenie powiatu gdańskiego w zabezpieczeniu brało udział 170 policjantów w tym 64 z wydziału ruchu drogowego. Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych było więcej patroli. Funkcjonariusze kierowali ruchem ulicznym z uwagi na zmianę organizacji ruchu. W ramach akcji cmentarze, przystanki i targowiska były również patrolowane przez policjantów ubranych po cywilnemu.

Policjanci apelowali o rozsądek, ostrożność i trzeźwy umysł na drodze.

Marzena Szwed-Sobańska

Related posts