Urząd Gminy odwiedzili przedstawiciele starostwa powiatowego w Płońsku (mazowieckie), którzy borykają się z problemem rekultywacji zamkniętego składowiska odpadów. Chcieli poznać proces rekultywacji hałdy fosfogipsów w Wiślince, który uchodzi za modelowy w Polsce, a nawet w Europie.

Aby pomóc samorządowcom z Mazowsza zaprosiliśmy dyrekcję Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego i głównego technologa Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych. Specjaliści przedstawili proces skutecznej rekultywacji hałdy podczas prezentacji, a także wizji w terenie.
Przypomnijmy. Składowanie fosfogipsów w sąsiedztwie wsi Wiślinka trwało od 1969 r. Choć brakowało jednoznacznego wskazania naukowców na negatywny wpływ hałdy na środowisko i ludzi, wskazywano na przekroczenia parametrów wód podziemnych wokół składowiska.
W 2007 r. wszczęto z urzędu przez Wojewodę Pomorskiego postępowanie w sprawie zamknięcia składowiska. Zamknięcie nastąpiło z końcem 2009 r. Od tego czasu trwała rekultywacja techniczna i biologiczna. Techniczna polegała na wykonaniu przypory wzmacniającej stabilność skarpy, wykonaniu wąwozu wewnątrz bryły hałdy i wykonaniu dodatkowych piezometrów.
Biologiczna zaś na: stworzeniu na wierzchowinie powierzchni z komunalnych osadów ściekowych do neutralizacji odcieków, oddzieleniu odcieków w zbiorniku retencyjnym od wód gruntowyc h i wykonaniu nasadzeń wierzby energetycznej w strefie ochronnej. Teren jest pod obserwacją ekologiczną. Obecnie nie stwarza zagrożenia dla środowiska i ludzi, a proces rekultywacji uchodzi za wzorcowy.