Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall

W piątek 29 kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Przejazdowie odbędzie się Ogólnopolski Konkurs BOTforYOU, który stanowi polskie eliminacje do Światowego Konkursu Robotyki BotBall w USA. 

Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall
Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall

– Ideą konkursu jest integracja młodzieży podczas wspólnej pracy nad ciekawym projektem oraz zainteresowanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych praktycznym wykorzystaniem wiedzy inżynierskiej do zbudowania oraz zaprogramowania robota, który będzie  jak najlepiej i jak najszybciej rozwiązywał powierzone mu zadania – wyjaśnia Tatiana Bartkowska, nauczycielka robotyki w gimnazjum (obecnie w Straszynie, wcześniej w Przejazdowie) oraz główny inicjator i organizator eliminacji z licznymi sukcesami swoich drużyn  na szczeblu światowym.

Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall
Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall

W tegorocznej edycji konkursu pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Gdańskiego, Wójta Gminy Pruszcz Gdański, Sołtysa Przejazdowa, Grupy LOTOS, Politechniki Gdańskiej, PKO BP, Astor Gdańsk i in. zaprezentuje się 16 drużyn (ok. 60 osób) z całego kraju.

Drużyny mają trzy zadania. W ubiegłym roku pierwsze z nich polegało na pokonaniu przez robota labiryntu i zabraniu znajdującego się tam klocka, drugie na przetransportowaniu piłeczek golfowych, a trzecie na jak najszybszym przejechaniu labiryntu. O pierwszych dwóch zadaniach uczestnicy konkursu zostali poinformowani dużo wcześniej, a o trzecim w dniu zmagań. Musieli więc wykazać się także umiejętnością szybkiego przeprogramowania swojego robota.

Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall
Przejazdowo. Eliminacje do Światowego Konkursu BotBall

Główną nagrodą w konkursie BOTforYOU jest zakwalifikowanie się do Światowego Konkursu Robotyki BotBall pod patronatem NASA w lipcu 2016 roku na Florydzie  w Stanach Zjednoczonych.

Projekt ten pozwala rozwijać pasje, a zarazem uczy wielu przydatnych umiejętności, które mogą zadecydować o  przyszłości młodych ludzi – dodaje T. Bartkowska.

Info i foto: M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański

Related posts