Największe wydarzenie gminne – Dożynki 2015

Wyczekiwany przez rolników deszcz pojawił się w dniu  Dożynek Gminnych, które pod hasłem „Kto mleko pije, ten długo żyje”  świętowaliśmy w Cieplewie. Nie przeszkodził jednak w zabawie, która trwała do późnego wieczora i zakończyła się pokazem fajerwerków. 

– Praca rolnika jest wyjątkowa, bo uzależniona od  pogody  – mówiła podczas uroczystości dożynkowych wójt Magdalena Kołodziejczak.Kłaniam się Wam nisko drodzy rolnicy, dziękując za trud i wytrwałość. 

Mszę polową w intencji wszystkich rolników odprawił ks. prof. Grzegorz Rafiński, proboszcz parafii w sąsiednim Łęgowie.  Na zakończenie nabożeństwa poświęcił korony dożynkowe z tegorocznych plonów, które w tym roku przybrały najróżniejsze kształty. Jury zachwycił wieniec – rower z Żukczyna (I m.), a także korony z Przejazdowa (II m.) i Łęgowa (III m.).  Do zwycięskich sołectw nagrody finansowe.

Podczas imprezy wybrano również najlepsze najlepsze nalewki tegorocznych dożynek. Jury, które degustowało trunki, podjęło następujący werdykt: I. m. Krystyna Harbacz z Jagatowa, II. Elżbieta Piotrowska z Cieplewa, III. KGW Cieplewo – Łęgowo).

W tym roku oceniano również najlepsze dania z dyni. Jury zdecydowało się przyznać dwie pierwsze nagrody (I m. Państwo Zielińscy, II m. Magdalena Mazurek) oraz cztery wyróżnienia (KGW Cieplewo – Łęgowo, Joanna Żółtowska, Anna Migowska, Eliza Juzko- Knapkiewicz).

Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Cieplewo z sołtysem Edwardem Leszczyńskim. Role starostów dożynek pełnili Krystyna Wargacka i Emil Bochniak – tutejsi gospodarze

Info i foto: M. Bielicka/UG Pruszcz Gdański

Galeria fotograficzna:

Related posts