Borkowo, Kowale, Gdańsk. Trzy samorządy budują szkołę metropolitalną

Za nami spotkanie dotyczące budowy szkoły metropolitalnej w Kowalach dla dzieci z gminy Pruszcz Gdański (głównie z osiedli zwanych zwyczajowo Nowy Horyzont oraz Euro Styl w Borkowie), gminy Kolbudy (miejscowość Kowale) i gminy Gdańsk (południowe dzielnice).

Mapa Gminy
Mapa Gminy

Przez ostatni rok trzy samorządy, które ze względów logistycznych zdecydowały się na budowę szkoły metropolitalnej przy ul. Apollina w Kowalach w gm. Kolbudy  (na granicy trzech gmin), podpisały stosowne listy intencyjne oraz porozumienia, by przystąpić do opracowania dokumentacji. Działka w Kowalach,  na której stanie szkoła należy do gminy Kolbudy. Projekt – po stosownej adaptacji – przekazał Gdańsk (jest to projekt oddanej przed rokiem szkoły w Kokoszkach, stanowiący tzw. projekt powtarzalny). Gmina Pruszcz Gdański jest partnerem przedsięwzięcia.

Mamy osiem szkół, w tym sześć nowych lub kompleksowo rozbudowanych. Jednak w ostatnich parunastu latach podwoiliśmy liczbę mieszkańców i kolejna szkoła jest nieodzowna – mówiła podczas spotkania inwestorów z mieszkańcami Borkowa wójt Magdalena Kołodziejczak.  – Budowa szkoły to ogromny koszt i dlatego, wraz z zaprzyjaźnionymi samorządami stojącymi przed podobnym wyzwaniem, zdecydowaliśmy się zbudować ją wspólnymi siłami.

Aula - wizualizacja obiektu
Aula – wizualizacja obiektu

Trzej inwestorzy zakładają, że nowa szkoła przyjmie 40% uczniów z Kolbud, 30% z gminy Pruszcz Gdański i 30% z Gdańska. Wkład własny samorządów będzie analogiczny.

Mimo, że koszt budowy szkoły (szacowany na ponad 30 mln plus koszt budowy basenu) rozłoży się na trzy samorządy, i tak będą one zabiegać o środki zewnętrzne. Do końca roku powstanie wykaz tych źródeł, a przyjmuje się, że, z uwagi na położenie obiektu po części po stronie wiejskiej (część dydaktyczna), a po części miejskiej (kompleks sportowy znajdzie się już na działce Gdańska), istnieją możliwości pozyskania funduszy zarówno ze środków na rozwój obszarów wiejskich, jak i miejskich. Inwestorzy planują, by oddzielnie pozyskać środki np. na boiska, na basen, czy salę gimnastyczną. Taki zabieg pozwoli znacznie zmniejszyć wkład własny samorządów.

Basen - wizualizacja obiektu
Basen – wizualizacja obiektu

Trzy samorządy będą za wszelką cenę dążyć do tego, by „pierwszy dzwonek” rozbrzmiał 1 września 2017 r. Pod uwagę jest również brana data 1 września 2018 r. Być może w pierwszej kolejności powstanie sama szkoła, a basen np. za rok. Zależy od tego, kiedy uda się pozyskać dofinansowanie.

Obecni na spotkaniu rodzice, na których, jak przyznali, wizualizacja szkoły zrobiła duże wrażenie, mieli kilka pytań. Chcieli przede wszystkim wiedzieć, z jakiego konkretnie terenu będą przyjmowane dzieci.  Nowy obiekt, w kontekście naszej gminy, jest dyktowany przede wszystkim nowym, sąsiadującym z Kowalami osiedlom. Jednak, jak zapewniła wójt, jeśli będą wolne miejsca, szkoła przyjmie też chętnych uczniów z tzw. starej części Borkowa.

Biblioteka - wizualizacja obiektu
Biblioteka – wizualizacja obiektu

Szkoła w Borkowa jest w ścisłej czołówce województwa jeśli chodzi o poziom nauczania. Obroni się nawet bez basenu – przyznała i przypomniała. – Od lat wozimy naszych uczniów na basen, więc nikt nie jest i nie będzie pozbawiony nauki pływania.

Metropolitalna szkoła w Kowalach przyjmie w sumie 692 uczniów, w tym 120 przedszkolaków. Będzie się składała z trzech obiektów – dydaktyczno – przedszkolnego, hali sportowej i basenu.

Nowa szkołą będzie nie tylko obiektem edukacyjnym, ale z uwagi na dostępną infrastrukturę sportową i kulturalną (biblioteka środowiska z czytelnią), także integrującą mieszkańców dzielnicy.

Info i foto M.Bielicka/UG Pruszcz Gdański

Related posts