Przejęcie szkolenia młodych piłkarzy od U-9 do U-19 przez Lechię Gdańsk

Nowy sezon nadchodzi dużymi krokami. W Lechii Gdańsk – również dużymi zmianami. Klub bierze pod swoje skrzydła wszystkie trenujące roczniki. Oznacza to koniec współpracy Lechii z APLG w zakresie prowadzonych szkoleń dzieci i młodzieży. Cel wprowadzanych właśnie zmian jest jeden – wykształcić jak najwięcej młodych pokoleń profesjonalnych piłkarzy.

Dotąd szkolenie juniorów prowadzone było na trzech poziomach: poprzez Akademię Piłkarską Lechia Gdańsk; przez program „Biało-Zielona przyszłość z Lotosem”, zaś dopiero na poziomie U-17 i U-19, czyli Pomorskiej Ligii Juniorów i Centralnej Ligii Juniorów Starszych – w Lechii Gdańsk SA. Teraz klub chce całość młodych talentów mieć już od najmłodszych lat pod swoim czujnym okiem. – Planowanie kariery piłkarskiej to obok pasji i zabawy naprawdę poważna praca – mówi Marek Józwiak, Szef Skautingu i Manager Kadry Pierwszej Drużyny w Lechii Gdańsk. – Chcemy tę pracę dzieciom ułatwić i pomóc w tym, żeby przynosiła ona oczekiwane efekty. Jesteśmy już w trakcie negocjacji z nowymi trenerami, którzy wniosą w szkolenia nową jakość. 

U podłoża właśnie wprowadzanych zmian jest cel w postaci jak największej liczby wychowanków w pierwszej Drużynie Biało-Zielonych. – Od momentu przyjścia do klubu nasze plany były skrystalizowane – mówi Adam Mandziara, Prezes Zarządu Lechii Gdańsk. – Mieć silną drużynę grającą na równym poziomie i będącą w przyszłych sezonach na stałe w czołówce tabeli. Do tych planów dochodzi też możliwość posiadania w pierwszej Drużynie wychowanków Lechii. Po kilku miesiącach monitoringu i analizy dotychczasowego systemu szkolenia oraz oceny przygotowania piłkarskiego dzieci, które zostały dokonane między innymi przez trenera Józefa Gładysza, Jarka Bieniuka, Marka Jóźwiaka, ale też i innych, zewnętrznych ekspertów, doszliśmy do wniosku, że musimy kompleksowo podejść do szkoleń i to już od najmłodszych lat. A to z kolei w naszej ocenie oznacza trzymanie w jednym ręku całości zadań, jakie stawia się przed trenerami dzieci i samymi małymi zawodnikami. Będziemy też inwestować w sportową infrastrukturę.

Oznacza to też jedną, rewolucyjną zmianę dla rodziców.  Odtąd treningi dzieci i młodzieży od U-9 aż do U-19 będą bezpłatne.

– Akademia Piłkarska była łączona z klubem, ale tak naprawdę była osobnym, odrębnie finansującym się podmiotem, czego wiele osób nawet nie wiedziało. Teraz ten podział będzie przynajmniej jasny – mówi Adam Mandziara. – Zależy nam na daniu szansy na grę każdemu, bez względu na status materialny rodziny, z której pochodzi – dodaje Prezes Lechii  podkreślając istotną zwłaszcza dla rodziców różnicę, którą przyniesie planowana w strukturach zmiana. – Oczywiście ponieważ nastawiamy się na profesjonalną drogę od pierwszych treningów do zawodowstwa, będziemy wybierać dzieci uzdolnione – mające i zapał do gry, i wrodzone umiejętności.

Współpraca Lechii z APLG, jak również z programem „Biało-Zielona przyszłość z Lotosem” ma być kontynuowana w stopniu umożliwiającym prawdziwym talentom na trafienie w przyszłości do Ekstraklasy. – Liczymy na to, że najlepsi juniorzy z Trójmiasta będą trafiać w przyszłości do Lechii Gdańsk – podsumowuje Prezes Lechii.

Lechia Gdańsk SA chciałaby uspokoić opinię publiczną, że oczywiście suwerenną decyzją rodziców będzie wybranie miejsca, w którym dziecko kontynuować będzie treningi piłkarskie po ogłoszeniu końca współpracy Lechii Gdańsk SA z APLG.
Nikt w Klubie nie wyobrażał sobie inaczej tego procesu. Wcześniej odbyte w tej sprawie rozmowy z rodzicami również potwierdzały, że ci rozumieją wybór, jaki mają przed sobą. Wydaje się więc, że tylko APLG nie rozumie idei stojącej u podstaw piątkowej decyzji.
Wyjaśniająco więc Klub informuje, że przejęcie szkolenia, o którym mówił piątkowy komunikat, oznacza w praktyce stworzenie wewnętrznych struktur w Klubie, które zajmą się trenowaniem nowych zawodników dla Lechii od najmłodszych roczników U-9, do wyłaniania przyszłych zawodników I Drużyny. Dokładnie tak, jak dzieje się to w niemal wszystkich klubach piłkarskich w Europie.
– Statut Stowarzyszenia  „Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk” miał za swój główny cel:  „Szkolenie zawodników w dziedzinie piłki nożnej na potrzeby drużyny seniorów klubu Lechii Gdańsk SA”. Teraz ten cel znika, a APLG twierdzi, że dalej będzie realizować to, co cały czas robiła. To raczej dziwne, wziąwszy po uwagę zapisy jej własnego statutu i naszą decyzję – mówi Adam Mandziara, Prezes Zarządu Lechii Gdańsk SA.
Więcej o zmianach, które wprowadza piątkowa decyzja Zarządu Lechii Gdańsk o rozdzieleniu Klubu od Akademii Piłkarskiej w wypowiedziach Prezesa Klubu na oficjalnej stronie Lechii Gdańsk.
Prezes Mandziara rozwiewa wątpliwości dotyczące szkolenia młodzieży w Lechii
Lechia Gdańsk SA chciałaby uspokoić opinię publiczną, że oczywiście suwerenną decyzją rodziców będzie wybranie miejsca, w którym dziecko kontynuować będzie treningi piłkarskie po ogłoszeniu końca współpracy Lechii Gdańsk SA z APLG. Nikt w Klubie nie wyobrażał sobie inaczej tego procesu. Wcześniej odbyte w tej sprawie rozmowy z rodzicami również potwierdzały, że ci rozumieją wybór, jaki mają przed sobą. Wydaje się więc, że tylko APLG nie rozumie idei stojącej u podstaw piątkowej decyzji.  
Wyjaśniająco więc Klub informuje, że przejęcie szkolenia, o którym mówił piątkowy komunikat, oznacza w praktyce stworzenie wewnętrznych struktur w Klubie, które zajmą się trenowaniem nowych zawodników dla Lechii od najmłodszych roczników U-9, do wyłaniania przyszłych zawodników I Drużyny. Dokładnie tak, jak dzieje się to w niemal wszystkich klubach piłkarskich w Europie.
– Statut Stowarzyszenia  „Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk” miał za swój główny cel:  „Szkolenie zawodników w dziedzinie piłki nożnej na potrzeby drużyny seniorów klubu Lechii Gdańsk SA”. Teraz ten cel znika, a APLG twierdzi, że dalej będzie realizować to, co cały czas robiła. To raczej dziwne, wziąwszy po uwagę zapisy jej własnego statutu i naszą decyzję – mówi Adam Mandziara, Prezes Zarządu Lechii Gdańsk SA.
Więcej o zmianach, które wprowadza piątkowa decyzja Zarządu Lechii Gdańsk o rozdzieleniu Klubu od Akademii Piłkarskiej w wypowiedziach Prezesa Klubu na oficjalnej stronie Lechii Gdańsk.
Lechia Gdańsk

Related posts